Meer biologische landbou minder massatoerisme SGP en Christenunie: i, i \\x^sis)im V V%>xS "Boeren zitten gevangen in de tredmolen van schaalvergroting en wereldwijde concurrentie. Het landschap lijdt daaronder. Willem de Weert -f. Geloof is op Tholen belangrijk, ook in de politiek. De SGP is met zes zetels de grootste partij in de raad en heeft een wethouder in het college. De Christenunie zit met twee zetels in de raad, maar voert oppositie. Wat heeft geloof met politiek te maken en wat betekent christelijke politiek voor natuur en milieu op Tholen Om deze vragen te beantwoorden Oging Wantij in gesprek met twee raadsleden, Peter Hoek van de SGP en Arie Piet van de Christen- Unie. Aan tafel schoof ook Louis Sauter van de Natuurvereniging Tholen die de gemeentepolitiek op de voet volgt. Als eerste kwam de vraag "Wat heeft poli tiek met geloof te maken?". Daar hoeven beide jonge politici niet lang over na te denken. Het antwoord is: 'Alles!". "Het geloof is gebaseerd op de Bijbel. De Bijbel geeft richtlijnen aan het leven. Ook voor de inrichting van de maatschappij. Als christen ben je mede verantwoordelijk voor de samenleving. God verwacht van ons dat je daarvoor je talenten gebruikt. De een doet dat door in het bestuur van een school of van een vereniging te gaan zitten, de ander door zich verkiesbaar te stellen voor het bestuur van het land of je gemeente." Beide politici zien de overheid als een door God gegeven instituut, dat in Zijn (1) dienst staat. De overheid is in hun optiek niet alleen een zaak van de mensen zelf. Rentmeesterschap Al gauw komt het begrip 'rentmeester schap' op tafel. Hoek: "In de liberale visie is de Schepping een natuurlijke hulpbron die benut moet worden, vanuit de hou ding van bezit. Maar voor de SGP is God de eigenaar en zijn wij door Hem geroe pen om Zijn Schepping te onderhouden als een rentmeester." Piet voegt daaraan toe dat "wij de Schepping te leen hebben en dat het niet de bedoeling is dat de mensheid de natuurlijke hulpbronnen in een paar generaties opmaakt. In de prak- tijk kiezen we eerder voor bewaren dan voor in cultuur brengen." De conclusie is dat het begrip rentmees terschap in de christelijke politiek over eenkomt met het begrip duurzaamheid in de milieubeweging: "Zo handelen dat het niet ten koste gaat van de levende natuur en de natuurlijke hulpbronnen in de toe komst." Boeren gevangen Beide heren zien de ontwikkelingen in de landbouw daarom met smart aan. Piet: "Historisch is er een verwevenheid tussen de boeren en het landschap. De boer was de landschapsbeheerder bij uitstek. Maar nu zitten de boeren gevangen in een tred molen van schaalvergroting en wereldwij de concurrentie. Het landschap lijdt daar onder, ook hier op Tholen: houtwallen zijn verdwenen, sloten gedempt, percelen vergroot, de grondwaterstand verlaagd. Het milieu wordt overmatig belast met bestrijdingsmiddelen en mest. Het water in de sloot naast mijn huis is een groene soep." Piet heeft enige tijd in Afrika gewerkt en zag hoe daar de lokale agrari sche economie kapot gemaakt werd door het dumpen van voedseloverschotten uit de Europese Unie. Ook Hoek vindt het erg dat de boer niet meer op een natuurlijke wijze kan wer- 11 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 11