Zetelverdeling gemeenteraad Tholen SGP 6 PvdA 4 Christenunie 2 CDA 2 WD 2 Algemeen Belang 2 D'66 1 Totaal 19 In het college hebben PvdA, SGP, CDA en Algemeen Belang elk een wethouder. ken. Zowel SGP als Christenunie zijn daarom een voorstander van de uitbrei ding van de biologische landbouw op Tholen. Dat areaal bedraagt nu 5 procent en moet binnen 5-10 jaar groeien naar 15 procent of meer. Beiden beamen dat je op die ontwikkeling als gemeenteraadslid maar weinig invloed hebt. "De landelijke politiek moet de maatregelen nemen en het geld beschikbaar stellen om de omschakeling naar biologische landbouw mogelijk te maken. Als gemeente kunnen we alleen onze ambitie kenbaar maken en de richting aangeven waarin we willen." Achterban Hoewel SGP en Christenunie het in begin sel eens zijn, verschilt de vertaling naar de Thoolse praktijk. De SGP-achterban op Tholen bestaat voor een deel uit boeren die, zoals Hoek zelf zegt: "niet graag voor oplopen en goed wakker zijn als het om i*"' De landbouw is traditioneel sterk geworteld in de achterban van de SGP. Foto: Jaap Wolterbeek hun belangen gaat. Een boer denkt op de eerste plaats economisch. Het gaat nu eenmaal om zijn boterham. De meeste boeren willen best milieuvriendelijk wer ken, maar dan moet daar wel wat tegen over staan. In de huidige praktijk is dat te weinig. De vergoedingen bijvoorbeeld voor schade aan gewassen door ganzen en reeën zijn veel te laag en de regels veel te bureaucratisch." Aan de andere kant was er in zijn achter ban weinig commentaar op de ruilverka velingen waarin er ruimte kwam voor nieuwe natuur in bijvoorbeeld de Scherpenissepolder. Piet vindt dat niet gek, "want de boeren weten best wat kostbare en wat slechte grond is. De polders die natuur zijn geworden waren niet rendabel." Zoet water Over het inlaten van zoet water voor de landbouw vanuit het Zoommeer (zie blz. 8 in deze Wantij) is hun mening: "Dat is op de eerste plaats een zaak van het waterschap. We hebben vertrouwen in de monitoring: de inlaat wordt stopgezet als er blauwalg geconstateerd wordt." Piet ziet wel wat in het idee om op het land zoetwaterbekkens aan te leggen die aan de ene kant als buffer dienen voor droge tijden en aan de andere kant als natuurge bied. Hoek schat in dat zijn agrarische achterban daar wel mee kan leven, als het hun economisch voordeel oplevert. Zo werkt dat nu eenmaal bij boeren, en niet alleen bij hen. Windmolens Zowel SGP als Christenunie zijn voor de plaatsing van windmolens en zijn akkoord met vier locaties op Tholen: twee nieuwe en twee uitbreidingen. Dat is tegen de zin van de Natuurvereniging en de ZMF die liever één grootschalige locatie zien, bij voorkeur ten zuidoosten van het stadje Tholen, langs het Schelde-Rijnkanaal. Hoek heeft geen enkele moeite met wind molens en ziet die absoluut niet als land schapsvervuiling. "Windmolens horen bij het landschap van deze tijd, net als de molens van vroeger." Piet had toch liever alle molens op één plek in Zeeland ge zien, bijvoorbeeld in het Sloegebied. Hij verwijt de Zeeuwse en Thoolse politiek een zwalkend beleid. "Ik heb in de raad met pijn in het hart voorgestemd omdat er anders helemaal geen nieuwe molens komen. Het besluitvormingsproces op Zondagsrust SGP'er Peter Hoek gaat 's zondags naar de Oud-Gereformeerde Kerk, musiceert met vrouw en kinderen en laat enkel de hond uit. Wat hem betreft blijven de fietspontjes op zondag aan de kant. Arie Piet (Hervormd) is wat rekkelijker: "Ik vind dat je op zondag van de Schepping mag genieten en zou dan met de kinderen best willen zeilen. Maar ik doe het niet omdat ik weet dat andere mensen zich daar aan storen." 12 WANTIJ juli'03

Wantij | 2003 | | pagina 12