Na het wielrennen de natuur en de vogels "Mevrouw Kiki"portret Tineke Fopma 16 WANTIJ juli'03 Serie over vrouwen die zich op de een of andere manier inspannen voor natuur en milieu in Zeeland (deel 2). Tineke Fopma dus. Overdag werkt ze als beleidsmedewerker bij de gemeen te Bergen op Zoom. In haar vrije tijd maakt ze op een tandem uitstapjes met gehandicapten. Daarnaast is ze actief als natuurbeschermer. Ze was jarenlang bestuurslid van de Thoolse Natuurvereniging Rubia tinctorum (mee krap in het Latijn). Import Ze stelt vast dat vooral import op Tholen zich aangetrokken voelt tot vrijwilligers werk ten behoeve van natuur en milieu. Fopma: "Veel van dat vrijwilligerswerk komt neer op het weekeind, maar in Tholen kun je op zondag niets organise ren, dat zou tegen je werken. Terwijl juist het hebben van draagvlak, van steun bij de lokale bevolking zo belangrijk is. Je moet het contact met de plaatselijke bevolking niet verliezen en je moet met de landbouwers op het eiland in gesprek blijven. Ze moeten ons niet zien als een elitair stelletje van buiten dat hier de wet komt voorschrijven." De natuurvereniging probeerde een paar jaar geleden te verhinderen dat varkens- boeren uit Brabant zich massaal op Tholen zouden vestigen. "We hebben die Jan Moekotte Postzegelgedoe Ze heeft door de jaren heen ervaren dat de gemeente Tholen niet bepaald mee werkte. "Waar wij ons zorgen maken over de gevolgen van de recreatie in kwetsbare gebieden, ziet de gemeente recreatie voor al als een economische factor, als iets wat geld in het laatje brengt. Zo wil de gemeente bij de Speelmansplaten aan de Oesterdam grootschalige recreatie stimu leren, en daar bijvoorbeeld jetski's tolere ren. "Natuurgebieden," zegt ze, "zijn kwets baar." Vooral in Nederland is het vaak postzegelgedoe. Veel mensen hebben nog maar nauwelijks door wat hun aanwezig heid in kwetsbare gebieden voor gevolgen Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Janny Longo, Leontien van Moorsel, Lance Amstrong, Jan JansenMario Cipollini: allemaal wereldkampioen wiel rennen op de weg. Tineke Fopma hoort in dit rijtje thuis want ze was wereldkampioen in 1975Boven de schoor steen hangt, "Nageaapt van Picasso", een stierenkop gevormd door fietszadel en fietsstuur. Ze is opgegroeid in Friesland en woont sinds 1983 in Tholen: "Ja, ik voel me wel thuis op Tholen-, dat weidse van Friesland heb ik hier ook. Tholen roze invasie niet helemaal kunnen verhin deren, maar onze acties vonden weer klank bij de plaatselijke bevolking. Daar hebben we de slag dus niet verloren, maar juist sympathie gewonnen." Tineke Fopma is de laatste tijd vooral actief als lid van de vogel werkgroep. Ze telt vogels op ver zoek van de Stichting Organisatie Vogel Onderzoek Nederland (SOVON). "De een weet meer van roofvogels en (bescheiden) ik weet dan weer net iets meer dan de gemiddelde Nederlander van waadvogels."* heeft. En als ik zie hoeveel rotzooi dagjes mensen bij de Bergsediepsluis aan de Oesterdam achtergelaten, houd ik mijn hart vast wanneer bijvoorbeeld de Scherpenissepolder zou worden openge steld. Dat gebied van 180 hectare, een onderdeel van het Plan Tureluur, is nu niet vrij toegankelijk. Dat mag wat mij betreft zo blijven.".

Wantij | 2003 | | pagina 16