Special over Tholen en St. Philipsland gemeente Tholen Bevolking Economie Het logo van de Zeeuwse Milieufederatie stelt de regio's (de vroegere eilanden) voor die samen de provincie Zeeland vormen. De twee blokjes rechtsboven staan voor Tholen en St. Philipsland. Ze zijn het onderwerp van deze Wantij. Sinds een herindeling vormen Tholen en St. Philipsland één gemeente met 23-595 inwoners op 147,5 km2 land (bevolkingsdichtheid 160 inwoners per km2 tegen Zeeland 207 inw/km2). Het logo van de gemeente symboliseert de brug, de ver binding met het vasteland, gevolgd door de negen woonkernen die de gemeente telt. Dat zijn het oude stadje (1366) Tholen (voorzieningen, bedrijventerrein, jachthaven), St. Maartensdijk (bestuur, band met de Oranjes), Poortvliet (weidegebied, woonboulevard), Scherpenisse (sportvissers, duikers), Oud-Vossemeer (voorouders Roosevelt), Stavenisse (watersnoodramp, haven) en St. Annaland (vroeger meekrap, nu vroege aardappelen, bloemen en Anna J. St.Annaland St.Philipsland f kassen). St.Philipsland (vogelboulevard Philipsdam) en het aangrenzende Anna Jacobapolder (eendenkooi) zijn de jongste plaatsen in de gemeente. Een deel van de bevolking is zeer religieus. Er is een rijk verenigingsle ven met sportclubs, fanfares en zangkoren. Uiterlijk zijn Tholen en St. Philipsland echte Zeeuwse landbouwgebieden met ruime polders, een wijde hori zon en aan drie kanten omringd door het getij. Maar van de beroepsbevolking is nog maar 6 procent werk zaam in de landbouw. Meer dan de helft van deze boe ren heeft geen opvolger meer. De traditionele drie-een heid bieten/graan/aardappelen is nog steeds aanwezig en wordt de laatste jaren aangevuld met bloementeelt, kassen en intensieve veehouderij. De boeren verdienen bij met recreatie (maximaal 15 staanplaatsen) en natuurbeheer (dij ken en akkerranden). Opvallend is dat er nog steeds een kern van vis sers is. De arbeidsplaatsen in de gemeente Tholen zitten vooral in de handel en de industrie, op de derde plaats gevolgd door de bouw. Elke kern heeft een eigen bedrijventerrein. Een deel van de bevolking ver dient de kost in West- Brabant en Rotterdam en omgeving, gebieden waarop men ook voor de voorzieningen van een hoger niveau is aangewezen. Opvallend is dat van alle economisch- geografische gebieden in de provincie Tholen en St. Philipsland het laagste besteedbare inkomen hebben: 8400 euro per inwoner gemiddeld per jaar (de overige regio's hebben 9000 tot 9400 euro per inwoner). 3 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 3