r Natuurvereniging), Gerard Westerweel (bestuurslid Natuur vereniging en Planologiewerk groep) en Matjo van Liere (Planologie werkgroep en bestuurslid ZMF) waren de gastheren. Hun betrokkenheid bij natuur en milieu op Tholen is groot. Ze kunnen er aanstekelijk over vertellen, met een flin ke portie humor over de (dorps) politiek en volksaard. Maar ze ergeren zich ook, aan de slordige wijze bijvoorbeeld waarop men op Tholen met het culturele erfgoed omspringt, alsof het verleden geen waarde heeft. Natuurvereniging bezor over landschap Kwesties in beeld Willem de Weert Om een beeld te krijgen welke kwesties er op Tholen en St. Philipsland levenwat natuur en milieu betreft, legde Wantij contact met de locale Natuurvereniging. In een ronde door de gemeente kwamen vijf kwesties naar voren: de verminderende kwaliteit van het landschap, de omstreden locatie van windmolens, de keuze tussen zoet of zout water, het gewenste dijkbeheer en de ontwikkeling van het toerisme. Matjo van Liere, Rob van der Laan en Gerard Westerweel van de Natuurvereniging Tholen. Foto's Jaap Wolterbeek. Rob van der Laan (voorzitter 1. Lelijke nieuwbouw in Weihoek Op Tholen staan prachtige oude boerde rijen, maar er zijn lelijke bijgebouwd. Ze zijn het gevolg van de roze invasie die Tholen overspoelde vanuit Brabant en Gelderland toen de gemeente het bestem mingsplan niet op tijd had dichtgetim merd. Varkensboeren die veel geld mee kregen, bouwden op Tholen bungalows met stallen en silo's, omrand met stukjes 'schaamgroen'. Ook in de Weihoek, een laaggelegen en van oorsprong nat land schap (klei op veen). Natuurlijke weilan- 4 WANTIJ juli '03 2.Herstel bloemdijken Muizenoortje, meidoorn en maarts viool tje zijn voorbeelden van planten op de ooit zo rijke bloemdijken. Maar veel Thoolse dijken worden slecht beheerd en zijn daardoor verruigd. Brandnetels en distels hebben aardaker, agrimonie, en wespenorchis verdreven. Vrijwilligers van de Natuurvereniging maken er werk van om stukken dijk in de oude glorie te her stellen. Daarbij spreken ze vooral Staatsbosbeheer aan op zijn verantwoor delijkheid. den met bijbehorende planten en vogels zouden hier op hun plaats zijn. Nu wordt een deel van de Weihoek gebruikt voor de teelt van vroege aardappelen, alleen mogelijk door forse bemaling.

Wantij | 2003 | | pagina 4