5. Lawaaitoerisme op de Speelmansplaten Waar ooit de zeehonden in de zon lagen en de stad Reimerswaal verdronk, kun je nu quadrijden, paintballen, jetskiën, ba naanvaren en wakeboarden. De recreatie op de Speelmansplaten ontwikkelt zich tot lawaaitoerisme. Leuk voor een vrijge- zellendag of bedrijfsuitje. Maar of dat nu past bij het imago van het Nationaal Park Oosterschelde? De Natuurvereniging vindt duidelijk van niet. Slikken van den Dortsman De locale Natuurvereniging heet Rubia tinctorum: de wetenschappelijke naam voor meekrap, een plant die vroeger veel op Tholen geteeld werd en waaruit een rode kleurstof gewonnen werd. De vereni ging heeft 107 leden (200-250 incl. gezins leden). Er zijn werkgroepen voor de jeugd, planologie, landschapsbeheer, vogels, planten en fauna. Er is (jammer genoeg) geen eigen onderkomen; men maakt gebruik van het gemeenschapshuis de Meulvliet en het natuureducatieve centrum Scaldis Naturalis. De vereniging heeft een eigen tijdschrift. Men ontvangt geen subsi die, maar overweegt die wel aan te vragen voor de zeer actieve jeugdwerkgroep waarin 80 tot 100 kinderen actief zijn. 3. Rammegors: zoet of toch weer zout? Tholen en St. Philipsland worden sinds de aanleg van de dammen in de Oosterschelde (1986) nog maar voor een deel door het zoute getij aangeraakt. Het Rammegors was al eerder (1973) van het zoute water afgesloten. De schorren en slikken verzoetten en een deel verdween onder het slib uit het Schelde-Rijnkanaal. Maar de natuur liet zich niet kisten en evolueerde opnieuw. Vogelaars komen naar de ganzen, tureluurs, lepelaars en groenpootruiters kijken. Het Rammegors is proefproject in 'Delta in Zicht', de lange termijn visie, waarin delen van het estuari um weer onder invloed van het getij komen. Duikers onder de dam verbinden het Rammegors dan weer met de Oosterschelde. 4. Windmolens, maar niet op vier plaatsen Mooi, de leegte van de Slikken van den Dortsman. Vanzelfsprekend is de Natuur vereniging voor windenergie. Maar dan wel in aansluiting op infrastructuur zoals de Oesterdam, bij bebouwing of op bedrijventerreinen. En liefst op één groot schalige locatie. Maar de Thoolse politiek denkt daar anders over (zie artikel op blz. 12). Nog kenmerkt het Thoolse landschap zich door weinig horizonvervuiling. Dat wordt meer als op vier plaatsen in het landschap windmolens van maximaal 80 meter hoogte verrijzen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 5 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 5