Contract In het contract tussen het waterschap en de deelnemers aan het plan voor zoet water staat dat wanneer het Volkerak- Zoommeer zout wordt, geen aanspraak meer gemaakt kan worden op deze zoet watervoorziening. Dit is om te voorkomen dat het plan een stok tussen de spaken van de Integrale Visie Deltawateren wordt. In deze visie worden de wateren in de Delta weer met elkaar verbonden en keert het zoute getij (beperkt) terug. Maar die contractregel haalt niet de werkelijke angel uit het project. Het plan voor zoet water houdt de opvatting levend: "Ik heb hier zoet water nodig, zorg maar dat het er komt". Daarmee wordt het "oude waterbeheer" in stand gehouden en keert het waterschap zich af van de noodzakelij ke beleidsvemieuwing. Het zal langer duren voordat gewenste maatregelen, zoals waterberging, alternatief landbouw kundig gebruik en andere functies als recreatie en natuur tot uitwerking zullen komen. En dat is in een tijd van integraal denken moeilijk verteerbaar. Ontkoppelen Toch ziet de ZMF mogelijkheden. Een ren dabele geïntensiveerde landbouw op Tholen kan met modern waterbeheer wor den gecombineerd als je uitgaat van ont koppeling van economische groei en de milieubelasting. Deze ontkoppeling wordt in het regeerakkoord van Balkenende II bepleit. Omdat de milieubelasting per hectare toeneemt, betekent ontkoppeling dat intensivering op de ene plaats gepaard moet gaan met extensivering op de ande re plaats. Het areaal intensief bebouwde grond is aan een maximum gebonden. Geheel in overeenstemming met de visie van de provincie Zeeland ligt het voor de hand om de intensieve teelten te concen treren. De vrijkomende gronden kunnen worden gebruikt voor extensieve land bouw én voor de opslag van zoet water. Zo springen we zuinig om met het beschikbare water en wordt het gebied minder afhankelijk van rivierwater. De berging van zoet water draagt bij aan een dikkere zoetwaterlens in de ondergrond, waardoor de zoute kwel vermindert. Pijpleiding Kan er dan helemaal geen aanvoer van zoet water plaatsvinden? Het lijkt niet reëel dat waterberging de volledige water behoefte van de landbouw op Tholen dekt. Om dat knelpunt op te lossen zou zoet water vanuit het Hollandsch Diep aangevoerd kunnen worden. Niet via het Volkerak-Zoommeer maar met een pijplei ding. Door deze gecombineerde aanpak kan de landbouw toch intensiever worden en het waterbeheer duurzamer. In plaats van blijven zoeken naar oude oplossingen, moet gekozen worden voor duurzaamheid en modern waterbeheer. Het woord is aan de landbouw. Gaan de boe ren met de tijd mee, of blijven ze zoet water eisen tegen de ontwik kelingen in? Gijs van Zonneveld is hoofd groene ruimte bij de ZME 9 WANTIJ juli '09

Wantij | 2003 | | pagina 9