De zegeningen van de zondagsrust Foto: Jaap Wolterbeek Lex Kcittenu'inkel De bevolking van het eiland Tholen staat bekend als bij belvast. Natuurlijk is niet iedereen kerkelijk meelevend, maar de zondagsrust is er nog geen loos begrip. Geen heisa op de Dag des Heren. Hoe beleven de Thoolse ZMF- leden deze 'gedwongenrustdag? Valt er met de beperkin gen te leven of is het een hele opgaaf? Of is zo'n dagje echte rust juist een zegen? Chiel van de Linde, Tholen: "De zondagsrust is een vanzelfsprekend heid op Tholen. De zondag is echt een dag om het even kalm aan te doen en dat geeft het eiland een eigen karakter. Dat wil niet zeggen dat er niks te beleven valt. De sporthallen zijn op zondag open, veel recreatieve activiteiten gaan gewoon door. Als mensen willen fietsen of naar het voetbal willen, moeten ze dat vooral doen. De zondagsrust is vooral een kwes tie van leven en laten leven. Je gaat min of meer je eigen gang, maar houdt wel rekening met de ander. Dus niet op zon dag de auto wassen. Of zondagsrust iets met natuur en milieu te maken heeft? Niks toch?" Rien Moerland, Stavenisse: "Ik ga niet principieel om met de zon dagsrust, maar ik respecteer het wel. Niet klussen op zondag - er is daarvoor vol doende gelegenheid in de andere zes dagen. Waarom zou je de rest van de gemeenschap uitdagen? De mensen die de zondagsrust wél principieel beleven laten anderen ook in hun waarde. Als ik op zondag ga fietsen, kijkt niemand mij daarop aan. Nee, ik heb geen enkele moeite met de zondagsrust. Zo 'n dag in de week rust om je heen is best lekker. Zeker als je op de fiets zit. Overigens is het niet overal stil, want de recreatie aan bijvoorbeeld de zuidkust van het eiland gaat op zondag gewoon door. In gelovige kringen zijn er wel die daar moeite mee hebben, maar er zijn er ook met begrip - de recreatie-ondernemer moet immers ook zijn brood verdienen. Nel Roggeband, Tholen: "Als je op zondag door Tholen-stad loopt, zie je wel dat het geen doordeweekse dag is. Het is rustig, maar niet anders dan in een stad als Goes. Je ziet ook mensen hun auto staan wassen. Wijzelf doen dat niet, dat is een kwestie van rekening houden met elkaar. Dat is het algemene beeld in de binnenstad. In de buitenwijken is het anders: daar staan ze op zondagmorgen te boren. In de laatste twintig, dertig jaar zijn er veel mensen van elders hier komen wonen en die brengen toch andere gewoonten mee. Dat gaat zonder echte problemen: de mensen die heel zwaar op -, de hand zijn en de mensen die nergens aan doen, dat raakt elkaar niet zo. Ik denk dat dit in de kleinere plaatsen op het eiland anders is, want in een stad is het toch wat anoniemer. Maar als wij op zondag naar het strand gaan, doen we dat in alle openheid-, onze gelovige buren mogen best zien waar we heen gaan. En ze zullen er echt niet achter onze rug om kwaad over spreken. Auke de Vries, Sint Maartensdijk: "Wij genieten elke zondag van de rust. Dat is een van de grote charmes van het eiland Tholen, maar we wonen dan ook midden in de polder. Al achttien jaar, en daarvoor hadden we het huis als tweede woning. We zijn hier als zeilers gekomen. Eerst lag de zeilboot aan het Veerse Meer, later in de haven van Sint Annaland. We hebben nooit problemen gehad om op zondag te zeilen. Dat waardeer ik juist zo van het eiland en zijn bewoners: ondanks de principiële overtuiging geeft men de ruimte aan activiteiten zoals de onze. Je houdt natuurlijk zoveel mogelijk reke ning met elkaar, dat spreekt vanzelf. Iedereen heeft zo zijn eigen principes, die respecteer je. Dat heb ik al van jongs af aan geleerd. Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredaclie. - - I 14 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 14