De werkelijke bloemenpracht van Tholen Landschap Akkerranden of bloemdijken? Peter Maas Tholen is van oudsher bekend vanwege de bloementeelt. Kleurige en geurige akkers die juist daardoor een beetje 'on-Zeeuws' aandoen. De laatste jaren wordt deze teelt wat minder. Waarschijnlijk kan er in het buitenland goedkoper geteeld worden. Daarvoor in de plaats zijn nu bloeiende akkerranden gekomen. Stroken van 'n meter of acht langs de akker die worden ingezaaid met de meest fantastische bloemenmengsels. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is de schoonste van het land? En schoon zijn de akkerranden, want de soorten die er groeien zijn fantastisch maar hebben weinig met de Zeeuwse natuur te maken. Soorten als damast bloem of phacelia zijn niet inheems en de korenbloem of bolderik zijn reeds lang uitgestorven. De akkerranden worden aangelegd door enthousiaste boeren, daarbij geholpen door S.A.N.E.L.T. (Stichting Agrarisch Natuur- en Land schapsbeheer Tholen) en financieel ondersteund door het Programma Beheer. Dat steekt ergens, want dat is 'natuur- geld'. Moet je natuurgeld besteden aan fraaie en ongetwijfeld toeristisch interes sante akkerranden, die echter weinig met natuur of ecologie te maken he.bben? Wilde anjers Tholen kent ook andere bloemenpracht. Het eiland ligt vol met binnendijken. Dat zouden bloemdijken moeten zijn, maar dat valt in de praktijk bar tegen. Verruiging, brandnetels en bramen voeren de boventoon. Je moet wel heel goed zoe ken om daar wat bloemenpracht in te vin den. Twee dijken echter zijn buitenge woon bijzonder: de Kettingdijk even ten westen van Tholen en de Anna Vosdijk tussen St. Annaland en Stavenisse. Hier groeien twee soorten wilde anjers: de ruige anjer en de mantelanjer. De groei plaats van de ruige anjer op de Kettingdijk is één van de ongeveer tien groeiplaatsen in Zeeland. Vorig jaar waren er meer dan Het zaadmengsel van de akkerranden bestaat o.a. uit damastbloemen, margrieten en korenbloemen. Foto: Jaap Wolterbeek 600 bloeistengels te zien, waardoor dit de rijkste groeiplaats van Zeeland is. De dijk is eigendom van Staatsbosbeheer. Het beheer van de groeiplaats langs een klein afritje van de dijk is in handen van Landschapsbeheer in samenwerking met vrijwilligers van de Natuurvereniging Tholen. Gevecht Eerlijk gezegd is de ruige anjer een moei lijke soort die niet vlug tevreden is. Daarom wordt ieder jaar opnieuw beke ken: wanneer moeten we maaien, hoe vaak en moeten er misschien kleine stuk jes worden geplagd? Het gaat erom de juiste dynamiek te vinden en er is een constant gevecht tegen verruiging. De groeiplaatsen worden zo goed mogelijk beheerd. De natuur - met name de ruige anjer - komt dan vanzelf. Op de Anna Vosdijk groeit de mantelanjer. Het is één van de twee groeiplaatsen in Zeeland. Ook hier moet het dijkbeheer maatwerk zijn om deze zeldzame soort voor Tholen te behouden. Tholen is rijk aan bloemen, altijd al geweest. De meest bijzondere planten zijn echter de meest onopvallende: de wilde anjers op de bloemdijken. Heel wat anders dus dan de oogverblindende kleu renrijkdom van de akkerranden Peter Maas is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en lid van de Wantijredactie. 18 WANTIJ juli'03

Wantij | 2003 | | pagina 18