zodat die problematiek via deze variant absoluut wordt opgelost. Risico Dat betekent niet dat er vanuit natuurper- spectief geen twijfels bestaan, maar die hebben vooral betrekking op de Oosterscheide. Zo zal in theorie de zand- honger van de Oosterscheide toenemen, al lijkt de omvang hiervan beperkt. Daarnaast bestaat er een risico dat de schone Oosterscheide wordt vervuild met verontreinigingen uit het Volkerak- Zoommeer en Hollandsch Diep. Ook dit risico wordt door deskundigen niet erg groot geacht, omdat de Philipsdam een barrière vormt voor het transport van niet opgeloste stoffen. Stilstaand en zoet Is een stilstaand zoetwatermeer dan volle dig buiten beeld? Het antwoord luidt feite lijk 'ja', want de concentraties meststoffen zijn de afgelopen jaren alleen maar iets verhoogd, terwijl volgens actuele optimis tische prognoses de toevoer ervan in de komende 20 jaar niet voldoende afneemt om de problematiek van de algenbloei te overwinnen. In theorie zouden de Vliet en de Mark nog afgeleid kunnen worden naar het Hollandsch Diep, maar dit vergt enorme infrastructurele voorzieningen, omdat het waterniveau in het Hollandsch Diep een halve meter boven het waterni veau van de riviertjes ligt. Doorspoelen Een optie waar tegenstanders van de zoute variant nog wel voor pleiten is het meer met zoet water doorspoelen. In dat geval moet de verblijftijd van het water in het meer zo laag mogelijk gehouden wor den door een aanzienlijke en continue aanvoer vanuit het Hollandsch Diep (dat nota bene een mindere waterkwaliteit heeft dan het Volkerak-Zoommeer) Ecologisch is dat een zwaktebod, zowel voor de natuur in het meer, die niet de kans krijgt een stabiele toestand te berei ken, als voor de Westerschelde waar het water uiteindelijk op wordt geloosd. Toch is Rijkswaterstaat van plan in augustus en september van dit jaar een proef volgens dit procédé uit te voeren in een poging de blauwalgen uit het meer te spoelen en aldus de vogelsterfte te voorkomen. Er kleeft aan deze optie een groot risico, want als de proef samenvalt met een droge periode, is er waarschijnlijk onvol doende water beschikbaar om de proef uit te voeren. Als deze situatie zich voordoet nadat de proef is gestart, is het meer dus opgeladen met "vies" water en is de kans op blauwalgen alleen maar vergroot. Als een structurele oplossing is deze optie dan ook niet in beeld, meent ook Rijkswaterstaat. Toekomstvisie Deltawateren Wegens de voorlopig onoplosbare overbe mesting biedt een zoet Volkerak- Zoommeer geen perspectief op een eco logisch duurzaam watersysteem. Vandaar Figuur 2 Overzicht van de Delta met de diverse watersystemen en dammen 0 Markiezaatskade; 1= Zandkreekdam; 2= Veerse Gatdam; 3= Grevelingendam, 4= Volkerakdam; 5= Haringvlietdam; 6= Brouwensdam; 7= Oosterscheldekering; 8= Philipsdam; 9=Oesterdam; 10= Stormvloedkering Nieuwe Waterweg Overzicht van de Delta met de diverse watersystemen en dammen. Kaart: Rapport RIKZ- 98.036 dat niet alleen natuurbeschermers maar ook bestuurlijk Zuid-West Nederland een voorkeur heeft voor de zoute getijdeva riant. De betrokken provincies, water schappen en gemeenten, evenals belan gengroeperingen, hebben zich in het bre dere verband van de Integrale Visie op de Deltawateren uitgesproken voor een her stel van de oorspronkelijke natuurwaar den in dé Delta. Dat betekent niet dat de Deltawerken hebben afgedaan, maar wel dat het zoete en zoute water elkaar weer op een natuurlijke wijze moeten kunnen ontmoeten. De vraag is alleen op welke termijn dit soort beleidsintenties in prak tijk zullen worden gebracht, zeker nu de overheid krap bij kas zit. Uitstel van de plannen heeft echter ook economisch nadelige consequenties en draagt boven dien het risico dat bij hoge rivierafvoeren de regio Dordrecht op forse waterschade wordt getrakteerd, omdat afvoer via de Deltawateren niet mogelijk is. Dat zou nu echt zonde van het geld zijn. Nederlanders willen nog wel eens gniffelen wanneer men zich in het buiten land laat verrassen door wassend water, maar laten we oppassen dat ons niet dezelfde ramp overkomt. En de landbouw dan? De land bouwsector heeft grote bedenkin gen bij zoute varianten. In het volgende artikel wordt uitgelegd hoe de milieufederatie de toe komst voor de landbouw op Tholen ziet Vincent Klap is coördinator Werkgroep Schelde-estuari- um en coördinator Delta-overleg. Zoommeer NOORDZEE KRAMMER-VOLKERAK MARKIEZAATSMEER zout/getijden zout/stilstaand I I zoet Antwerpen 7 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 7