Zoet water inlaten voor landbouw verkeerd plan Intensieve teelten concentreren en vrijkomende grond gebruiken voor zoetwaterberging. Past niet in waterbeheer 21e eeuw In het najaar van 2002 kwam Waterschap Zeeuwse Eilanden met het idee naar binten om, bij wijze van proef, op Tholen zoet water in te laten uit het Krammer- Volkerak. De landbouw wil meer zoet water om winstge vend te kunnen werken. Het plan botst volgens de ZMF met het streven naar schoon water. Het past ook niet bij de opvattingen over waterbeheer in de 21e eeuw. Verder is het moeilijk te combineren met de ontwikkeling van het Volkerak-Zoommeer zoals die in de Integrale Visie Deltawateren is geschetst. dDe algemene vergadering van waterschap Zeeuwse Eilanden, waarin de boeren sterk vertegen woordigd zijn, ging graag achter het plan voor de inlaat van zoet water staan. Klimatologisch en qua bodemsa menstelling biedt de regio prima kansen voor een rendabele landbouw, maar de internationale concurrentie is groot, waar door de traditionele akkerbouw weinig perspectief biedt. De sector wendt daarom de steven richting (kapitaal)intensieve teelten zoals bloemen en kassen. Maar dat gaat niet zonder zoet water. Daarmee zijn de bedenkingen van de landbouw tegen een zout Volkerak-Zoommeer meteen ver klaard. intensieve landbouw. Het intensiveren van teelten kost geld. De gewassen op het land vertegenwoordigen grotere waarden en dienen dus beter beschermd te wor den: tegen droogte, maar ook tegen ziek ten en plagen. Intensiveren betekent dat meer bestrijdingsmiddelen gebruikt zullen worden. houdt een keer op. Het idee is door natuurlijke oplossingen zowel aan water- overschotten als aan watertekorten het hoofd te kunnen bieden. Waterbeheer 21e eeuw zet bijvoorbeeld in op gespreide waterberging en op de, aanleg van over- loopgebieden. Blauwalgen De ZMF heeft bedenkingen tegen het inla ten van zoet water op Tholen. In het vori ge artikel werd aangegeven dat een zoet Volkerak-Zoommeer voor de toekomst weinig perspectief biedt. Het water uit dit randmeer is van slechte kwaliteit. Het ingelaten rivierwater is alle behalve schoon. Met het inlaten op Tholen bestaat de kans dat ook de blauwalgen over het eiland verspreid worden. Het waterschap denkt dit met monitoring in de gaten te houden. Meer zoet water betekent meer hectares Waterbeheer 21e eeuw Het "oude waterbeheer" was erop gericht overtollig water zo snel mogelijk af te voe ren. Het nieuwe beleid onder de titel "Waterbeheer 21e eeuw" richt zich op een fundamenteel andere omgang met water. We hadden al problemen met stoffen die de kwaliteit van het water aantasten, zoals bestrijdingsmiddelen en mest. Nu wordt ook de kwantiteit steeds meer een pro bleem. Doordat het patroon van wateraan- voer grilliger wordt, is er vaak óf te veel óf te weinig water. Het bouwen van steeds grotere gemalen en steeds hogere dijken Zuinig De provincie Zeeland werkt het Waterbeheer 21e eeuw verder uit. Hierin geeft de provincie aan dat er maar een beperkte hoeveelheid zoet water voor de landbouw beschikbaar is. Het provinciale credo is dus zuinig zoetwatergebruik. Dat betekent concentratie van intensieve teel ten op die plekken waar zoet water duur zaam beschikbaar is. Met het zoetwater plan maken de boeren op Tholen zich afhankelijk van zoet water van buiten het gebied zonder dat er zicht is op duurzame beschikbaarheid ter plekke. Dat is in strijd met het provinciaal beleid. 8 WANTIJ juli '03

Wantij | 2003 | | pagina 8