POSTCODE NATIONALE LOTERIJ! 1 Berichten J Dinsdag 25 november 2003 ZMF-ledenvergade- ring Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt haar leden en lidorganisaties van harte uit ivoor de najaarsvergadering op dinsdag 25 november. We ont moeten de leden graag in: Hotel Terminus, Stationsplein 1, Goes. Aanvang 19.30 uur. Agenda eerste deel 1Opening/mededelingen. 2. Het halfjaarlijkse commentaar van voorzitter J. van der Doef op actuele natuur- en milieu-ontwik kelingen in Zeeland. 3. Bespreking van het verslag van de ledenvergadering van 13 mei 2003- 4. Bestuursverkiezing: Marten Postma, vertegenwoordi ger van West Zeeuws-Vlaanderen ziet af van een tweede termijn; Anja de Groene heeft haar tweede termijn in beraad. 5. Goedkeuring werkplan 2004. 6. Goedkeuring begroting 2004. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Tweede deel: Openbare gedachtewisseling over een gebiedsgerichte aanpak voor de Westerschelde. Gebiedsgericht beleid bestaat al en integraal omgevingsbeleid is op komst. In dat beleid wordt geprobeerd om water, milieu en ruimte te integreren, rekening houdend met economie en ver keer en vervoer. De ZMF wil samen met de leden verkennen of een eigen kijk op gebiedsgerichte benadering loont en of in het werkplan 2004 ruimte zou moe ten worden gecreëerd om een ZMF-visie te ontwikkelen. Een gebiedsgerichte aanpak voor de Westerschelde, waarin alle rele vante functies een plek hebben, ontbreekt nog. Enkele voor de ZMF belangrijke aandachtsvelden zullen samen met de leden wor den geïnventariseerd en bespro ken. (tvm) De agenda en bijbehorende stukken kunnen door zmf-leden worden opge vraagd bij het secretariaat. Tel. 0113-230075 of per email: info@zmf.nl Europese Commissie: Nederland beschermt natuur Westerschelde onvoldoende De Europese Commissie (EC) heeft Nederland opnieuw gewe zen op de tekortkomingen rond het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde. Dit program ma stamt uit 1998 en moest het verlies aan natuur als gevolg van de laatste verdieping van de Westerschelde (1997) compense ren. De EC pakt fors uit in het zogeheten "met redenen omkleed advies". De irritatie over de beperkte inspanning en de ont wijkende opstelling van Nederland wordt niet onder stoe len of banken gestoken. Het is al de derde officiële beschuldiging over dit onderwerp. De commis sie beperkt zich niet tot de gevol gen van de laatste verdieping, maar meent dat ook de gevolgen van eerdere verdiepingswerken en inpolderingen onvoldoende zijn gecompenseerd. Kortom, Nederland beschermt de natuur waarden van de Westerschelde onvoldoende. Ontpolderen De EC stelt expliciet dat Nederland ten onrechte niet heeft ontpolderd, terwijl dat naar haar oordeel de enige reële compensa- tievorm is. De eerdere reacties van Nederland waarin gesteld wordt dat er nog geen nadelige effecten zijn aangetoond, verwijst de EC naar de prullenbak omdat algemeen wordt aangenomen dat die gevolgen zich pas op langere termijn zullen manifesteren. De boodschap is dan ook dat Nederland alsnog zo snel moge lijk aan de slag moet met ontpol deren. Als Nederland niet ade quaat reageert op de Brusselse zorgen loopt ons land het risico dat de EC de zaak aanbrengt bij het Europese Hof van Justitie. Dat kan Nederland, naast een forse boete, veel gezichtverlies opleve ren. (vk) Rijksweg 61 Hoek - Schoondijke ramp voor het landschap Rijksweg 61 van Hoek naar Schoondijke staat nog steeds op de agenda en is op Prinsjesdag niet wegbezuinigd. Het betekent dat er in ieder geval 90 miljoen ligt om 70 hectare extra asfalt aan te leggen. Maar een budget voor de bijbehorende landschappelijke aanpassing is er niet. De compen satie voor de natuur die verloren gaat, bedraagt in het conceptplan 3,1 hectare. Intussen is er op aan dringen van de ZMF een discussie binnen Rijkswaterstaat om dat areaal te vergroten. Een manco is dat men totaal voorbij gaat aan een natuurkerngebied van 700 hectare dat binnenkort ten noor den van Rijksweg 61 bij de Braakman ligt. Die natuur zal daar niet optimaal kunnen func tioneren zonder een degelijke ecologische verbinding met het natuurgebied aan de zuidkant. Hoewel er volgens Rijkswaterstaat faunapassages en dergelijke gere geld zouden worden, is daar geen budget voor beschikbaar. De ZMF en Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje vinden dat de voordelen van de voorgestelde aanpassingen aan de rijksweg voor de streek niet opwegen tegen de nadelen die natuur, landschap en milieu zullen onder vinden. Verkeer dat vanuit de tun nel naar België moet, dient via de Tractaatweg te worden afgewik- De Nationale Postcode Loterij is de grootste goede doelen loterij van Nederland. Vorig jaar keerde de Postcode Loterij 203 miljoen euro uit aan orga nisaties op het gebied van natuur en milieu, ontwikke lingssamenwerking en men senrechten. Ook de Provinciale Milieufederaties delen in de opbrengst van de loterij. Voor 7,50 per maand speelt u al mee en maakt u kans op De PostcodeKanjer van 18,9 mil joen euro en honderdduizen den andere prijzen. www.postcodeloterij.nl 11 WANTIJ '03

Wantij | 2003 | | pagina 11