Hoe luxe samengaat met natuur Consument Restaurant De Panhoeve: Gerda Spaander Duurzaam consumeren hoeft niet altijd sober en saai te zijn. Dineren in restaurant De Panhoeve is een luxe, ter wijl de werkwijze van dit bedrijf toch rekening houdt met Foto: Gerda Spaander natuur en milieu. Wie van 's- Heer Arendskerke de kortste weg neemt naar de provinciale weg kan er bijna niet omheen. Links ligt restaurant De Panhoeve met omringende tuinen, rechts zie je de groente-, fruit- en kippentuin, waar het grootste deel vandaan komt van wat er in De Panhoeve wordt geserveerd. Duurzaam consumeren heeft vaak de naam sober, zuinig, saai te zijn, maar bij De Panhoeve is daar absoluut geen sprake van. Hoewel de uitbaters, de heren Van Buuren en Ter Smitte, niet speciaal de bedoeling hadden een eko-restaurant op te zetten, voldoet het zeker aan de crite ria. Echter, met milieuvriendelijkheid alleen is lang niet alles gezegd over dit bij zondere restaurant. Koken én tuinieren Het belangrijkste principe van Van Buuren en Ter Smitte, en een ecologisch principe bij uitstek, is het werken met spullen van eigen erf. Dat lukt natuurlijk niet altijd (wijn, meel, zuivel, een deel van het vlees) maar dan nog kijken ze voornamelijk in de omgeving rond en halen ze geen pro ducten van de andere kant van de wereld ('als je rijst wil eten dan ga je maar verhui zen') Dat gericht zijn op eigen erf scheelt een heleboel heen- en - weergerij; boven dien gaat de kwaliteit van het voedsel omlaag door al dat gesleep. En kwaliteit, dat staat bij de heren restaurateurs zeer hoog in het vaandel. Daarom komen er in de rijk gesorteerde tuinen geen (kunst mest en bestrijdingsmiddelen aan te pas. 'f -ii. Alles moet allemaal groeien in eigen tempo, dan smaakt het op zijn best. Een goede illustratie daarvan is de vraag van een van de klanten, naar de manier waar op dat overheerlijke kippenvlees was bereid. 'Gewoon, met peper en zout.' Het werd nauwelijks geloofd want een 'gewo ne' kip smaakt heel anders. De Panhoeve is dus geen vegetarisch restaurant, al komt de vegetariër even goed aan zijn trekken als de vleeseter. Kippen komen van eigen erf, rundvlees wordt met zorg betrokken van een Zeeuwse boer met Blonde Aquitaines, en misschien lopen er in de toekomst nog eens superscharrelvarkens op het erf. Andere toekomstmuziek is wijn van eigen teelt: de druivenstokken zijn aan hun tweede jaar bezig. Alles zelf doen Waar in veel eetgelegenheden gebruik wordt gemaakt van kant - en - klare spul len gaan ze bij de Panhoeve zelf aan het werk: bonbons, brood, gebak, bouillon - ze maken het allemaal zelf, op en in het grote Aga-fornuis, de 'Rolls Royce' onder de fornuizen. De inrichting van de Panhoeve volgt dezelfde hier en nu-principes. Voorbeelden daarvan zijn het linnen tafel goed, en de Zeeuwse paardenmessen (wonderen van houtsnijkunst), beide in opdracht geteeld en gemaakt, en natuur lijk de grote boeketten uit eigen tuin. In de winter komt de warmte voor een groot deel van hout van eigen erf. Al zijn Van Buuren en Ter Smitte geen milieuactivisten, hun ecologische voetaf druk mag er zijn. De gemiddelde Nederlander heeft 4,7 ha. nodig, zij komen op een verbazend lage 1,5 ha. Dat is evenveel als de oppervlakte die ze al 15 jaar met liefde en volgens de filosofie 'de mogelijkheden zijn onbeperkt, en je kunt alles leren' met succes cultiveren. Reserveren Wie in De Panhoeve wil eten, moet mini maal een dag tevoren reserveren. Je kiest daarbij voor een eigen ruimte: de rode, gele, blauwe of paarse kamer, met uitkijk op een stukje tuin in dezelfde kleur. Er is geen menukaart, je zegt alleen wat je beslist niet op je bord wil hebben. De kamer staat de hele avond tot je beschik king, je wordt er niet weggekeken. De prijs voor een couvert bedraagt 130 euro, incl. wijn, d.w.z. een glas per gang. Het adres is Arendstraat 2a, 's Heer Arendskerke, tel. 0113 - 561982. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 15