Juurzaam bouwen in Zeeland komt niet van de grond ZMF legt voorzitterschap werkgroep neer Conny Buijs Al bijna tien jaar lang probeert de Zeeuwse Milieufederatie het duurzaam bouwen in Zeeland te sti muleren. Met veel enthousiasme trekt de milieufederatie de werkgroep van het convenant waarin alle bouwpartij en vertegenwoordigd zijn. Helaas kwam er van de uit voering van het convenant weinig terecht. meer activiteiten te organiseren, weinig terecht. Dit alles was voor de ZMF aanlei ding om de werkgroep in maart van dit jaar op te roepen meer voor het conve nant te gaan doen: zet de schouders er onder, zoek meer ondertekenaars en betrek de verschillende partijen beter bij het convenant. Het is november 1994. De ZMF richt de werkgroep milieubewust bouwen op. De werkgroep heeft als doel de knelpunten in het iuurzaam bouwen vast te stellen en op te ossen. De gemeenteraad van Middelburg 11 in datzelfde jaar een convenant met de Jouw over duurzaam en energiezuinig ouwen binnen het stadsgewest, dus nclusief de gemeente Vlissingen, afslui- en. Beide initiatieven komen bij elkaar en le werkgroep convenant is een feit. In 1996 presenteert deze groep het Zeeuws onvenant Duurzaam Bouwen. Het is een overeenkomst tussen de provincie, de 'emeenten, woningcorporaties, architec- :en, aannemers en projectontwikkelaars in Zeeland. Alles in het werk 9e partijen spreken door de onderteke ning van het convenant af dat zij alles in et werk zullen stellen om duurzaam bou wen als uitgangspunt te nemen bij de woningbouw in de provincie. De werk groep zet zich in om het convenant actu eel te houden, activiteiten te ontwikkelen en knelpunten op te lossen. In de werk groep hebben alle partijen zitting die het convenant ondertekend hebben. De ZMF is voorzitter van de werkgroep. Grotere betrokkenheid In 2000 vindt een evaluatie van het conve nant plaats. De werkgroep stelt een aantal verbeteringen voor. Eén daarvan is de vraag naar een grotere betrokkenheid van de verschillende organisaties en naar meer Partijen spanden zich te weinig in voor het Convenant Foto: Jaap Wolterbeek activiteiten om de bouw te bewegen het convenant uit te voeren. Verder komt de werkgroep tot de conclusie dat het oude convenant te eenzijdig is en een nieuw convenant nodig is. Het Zeeuwse Convenant Integrale Woningkwaliteit is op 5 juni 2002 een feit. Tijdens de onderteke ning geven alle partijen enthousiast aan dat zij van dit convenant wel een succes willen maken. Maar ook nu komt er van de uitvoering weinig terecht, zo consta teert de ZMF anno 2003. Na een jaar zijn slechts enkele Zeeuwse gemeenten tot het convenant toegetreden. Ook het aantal aannemers en projectontwikkelaars dat het convenant ondertekent, is bedroevend laag. Verder komt van het voornemen om Afgelopen juni heeft de ZMF opnieuw de balans opgemaakt. De milieufederatie constateert dat de oproep niets heeft opgeleverd. De ZMF kan deze kar niet in haar eentje trekken. De conclusie is dat de ZMF haar tijd beter op een andere manier kan inzetten. Vandaar dat de milieufederatie het voorzitterschap van de werk groep neerlegt. Blijkbaar is een andere werkwijze noodzakelijk om meer duurzaam gebouwde woningen in Zeeland te laten ver rijzen Conny Buijs is medewerkster Duurzaam Bouwen bij de Zeeuwse Milieufederatie. 17 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 17