I ■■mI i -v~'" \v Je ziet boeren nu al voor verschillende richtingen kiezen m i'J verlies aan natuurwaarden. Maar zoals we weten ligt dat erg gevoelig in Zeeland. Misschien zijn tussenoplossingen als gecontroleerde overstromingsgebieden wel realiseerbaar; of het via sluisjes toe laten van zout water in een inlaagachtige situatie. Zal er dan nooit ontpolderd worden? "Als er al ooit ontpolderd wordt, zal dat niet gebeuren alleen vanuit het natuurbe- lang. De veiligheid speelt als argument een veel belangrijkere rol. Kijk maar naar Vlaanderen waar nu ontpolderd wordt bij Kruibeke, niet voor de natuur, maar voor de veiligheid. Daar is de noodzaak hoger met kans op een over stroming van 1: 70 (in Zeeland 1: 4000). Bij een verdere verdieping van de Westerschelde valt er waarschijnlijk gezien de Habitat- en Vogelrichtlijn niet aan ontpolderen te ontkomen. De eerste signalen wijzen in de richting van het weer openmaken van de Braakman bij voorbeeld. Dat zijn zeer dure maatrege len, maar ook maatregelen die diep snij den in de Zeeuwse samenleving. Dat maakt een verdere verdieping van de Westerschelde vanuit de Zeeuwse optiek niet erg realistisch. Wantij december 1995 Thijs Kramer: "In de wat verloren hoekjes en gaatjes van de streek ontstaat iets moois. Ik weet nog steeds niet of ik daar tevreden mee moet zijn." "Daar ben ik nu niet tevreden mee. Zeeland zal groener en blauwer worden. Plan Tureluur wordt op niet al te lange termijn afgerond. Op veel plaatsen in Zeeland werken we aan nieuwe natuur gebieden. Het landschap wordt versterkt. Het Zoommeer en Krammer - Volkerak moeten weer zouter worden. Het is de enige oplossing voor de problematiek met de blauwalgen, zo wijzen studies uit. Het grootste probleem is de zoetwatervoorzie ning voor de landbouw op Tholen en Sint Philipsland, maar daar zijn creatieve oplossingen voor te verzinnen die passen binnen modern waterbeheer. Dan is de angel uit het probleem. Ik wil een gedepu 1 i 5Sf rW. teerde zijn die niet wordt afgerekend op mijn woorden alleen, maar vooral op mijn daden. Ik houd in een boekje bij wat er aan concrete zaken bereikt wordt op het gebied van natuur en water. De eerste bladzijde is al gevuld. Plotseling is er het geluid van een alarme rende tureluur en grijpt de gedeputeerde naar zijn binnenzak. Het blijkt een tele foontje te zijn van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. "Stelt allemaal niet zoveel voor jongens, de werkelijkheid is banaler dan het lijkt. Maar al die protocollen dan, heb je daar geen moeite mee? "Ik ga niet gebukt onder mijn verant woordelijkheid, ik probeer zoveel moge lijk van mijn nieuwe werk te genieten en vooral mezelf te blijven. Een stropdas heb ik nog niet gedragen. Ik kan al de nodige anekdotes vertellen, maar die zijn voor een andere keer, met een goed glas bier. Een weg zoeft hij, in de donker blauwe BMW in de nog donkerder nacht Peter Maas en Willem de Weert zijn lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 8