Akkerdistels en de kunst van het zeisen Wirn Wisse Een van de vele werkzaamheden bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland is het maaien van akkerdis tels. Provinciale verordening, klagende boeren en zeuren de buitenlui zijn de belangrijkste drijfveren tot het uit voeren van deze activiteit. Een dilemma, aangezien de akkerdistel in de natuur best waardevol is. FotoSLZ Het maaien gebeurt twee of drie keer per jaar. Op de wallen van Retranchement worden distelvel den met de maaibalk gekortwiekt. Bij dit motorische geweld wordt de menselijke communicatie beperkt tot de pauzes, een gesprek is immers niet te voeren bij de vele decibellen die deze apparaten produ ceren. Nee, dan het werk met de hand zeis! Voor, tijdens en na het werk worden alle mogelijke onderwerpen besproken, waarbij de serieuze discussie niet wordt geschuwd. Kunst apart Het werken met de zeis is een vak apart. Het is de kunst om de distel zo dicht mogelijk boven de grond af te zeisen, zon der dat de grond geraakt wordt. Een zeis die in de grond slaat, is immers snel bot. Een andere kunst is het ontwijken van planten die bij voorkeur moeten blijven staan, zoals jonge aanplant van struiken of zeldzame planten. In de buurt van Hoofdplaat groeit bijvoorbeeld de zeldza me wilde peterselie. Daar deze soort, evenals onze akkerdistel, een voorkeur heeft voor enigszins kalende, weinig begroeide plaatsen, staan deze twee soor ten vaak broederlijk naast elkaar op het dijktalud. Bij het maaien van de akkerdis tel zou dan ook een groot gedeelte van de peterselie worden gemaaid. Om dit te voorkomen worden zoveel mogelijk dis tels met de hand uitgetrokken. Bestrijding Komen we tot de hamvraag: heeft distel- bestrijding zin? De Nederlandse Ecologische Flora van Eddy Weeda is hier duidelijk over: "Waar een akkerdistel niet tegen kan is teveel rust. Als het wortelstel sel lange tijd met rust wordt gelaten, neemt de knopvorming af en tenslotte kwijnt de plant bij gebrek aan nieuwe stengels weg". De pluizige zaden hebben bovendien, voordat ze ergens anders op een naburig perceel neerkomen, vaak al lang hun nootje verloren, meestal direct rond de moederplant. Voedselbron Voor veel vlinders, zweefvliegen, kevers, bijen en hommels is de akkerdistel een belangrijke voedselbron. Het maaien ont neemt hen deze vaak zelfs onmisbare voedselbron. Voor de meeste mensen is de aanblik van een icarusblauwtje, een landkaartje, een penseelkever of een blin de bij een zeer fraaie waarneming. Maar het idee om wat distels te laten staan ten behoeve van deze en andere insecten spreekt nog maar weinig mensen aan. Een distelbeheer, waarbij ook aan het ecologi sche aspect aandacht wordt geschonken, heeft de voorkeur. Dit lijkt op veel meer plaatsen mogelijk te zijn dan nu het geval is. Waarom dan toch distels gemaaid? Juist vanwege de pro vinciale verordening, klagende boeren, zeurende buitenlui en niet in de laatste plaats om te voorkomen dat er naar de gifspuit wordt gegrepen. Dan maar met de zeis erover Wirn Wisse is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. 18 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 18