Het groene paradijs bestaat niet" Gedeputeerde Thijs Kramer (oud-ZMF): Willem de Weert en Peter Zestien jaar lang was Thijs Kramer het groene gezicht van de Zeeuwse Milieufederatie. In 2001 nam hij afscheid van de ZMF. Nu is hij gedeputeerde van de Provincie Zeeland met in zijn portefeuille o.a. water, natuur en landschap. Met zijn achtergrond schept dat verwachtingen. Heeft hij nog steeds de standpunten van toen? We legden hem een reeks citaten voor uit Wantij, door hem zelf gezegd en geschreven. De afspraak voor het interview loopt via zijn secretariaat en is niet gemakkelijk. De agenda is vol. Gedeputeerde Kramer leidt een druk bestaan. We ontmoeten de oud- medewerker van de ZMF 's avonds om acht uur aan de rand van Bergen op Zoom. Hij is op de terugweg naar Zee land, na een vergadering in Utrecht en en receptie in Wageningen. We zetten )ns op het terras met, tussen de bomen loor, zicht op wat vroeger de Ooster- chelde was, maar nu Binnenschelde heet. Ve leggen een flinke stapel oude Wantij's )p tafel waarin Thijs Kramer destijds de nening van de milieufederatie verkondig- le. We zijn benieuwd of hij als kersverse 'edeputeerde nu anders tegen de zaken tan kijkt: wordt het 'Kramer versus Cramer'? Wantij, maart 1995 Thijs Kramer: "Milieu is uit, werk ts in. Werk, werk, werk. Het poli- iek debat heeft de diepgang van sen platbodem." "Dit citaat komt uit een column, kan ik •ne herinneren. Het stoorde me dat latuur en milieu als thema in de politiek helemaal werd overvleugeld door andere onderwerpen. Maar je mag je niet van de 'xditiek afwenden. Ik vind dat je verant woordelijkheid moet nemen voor wat er gebeurt in de samenleving. Ik wil niet met de rug naar de maatschappij staan. Als belangenbehartiger van de ZMF had ik geen politieke pet op. Ik begreep wel dat natuur niet alleen baat heeft bij scho ne handen houden en bij langs de kant van de weg staan. Er zijn in de samenle ving meer belangen dan alleen van natuur en milieu. De politiek weegt die verschillende belangen af. In mijn ont wikkeling zit daarom geen breuk: Ook in mijn ZMF-tijd sloot ik compromissen. Dat paste in het beleid van de ZMF. Sommigen zien dat als dealen, als heiden met de vij and. Ik vind niet dat je je achtergrond verloochent als je compromissen sluit. Als je iets voor de natuur wilt doen, moet je het niet bij mooie woorden laten, maar zorgen dat er meer natuur komt. Kijk naar Plan Tureluur, dat is een perfect voorbeeld van een geslaagd natuuront wikkelingsplan, maar vergis je niet, er liggen veel compromissen aan ten grond- Wantij, december 1996 Thijs Kramer: "Tijden veranderen. Het blijft nodig principiële kwes ties aan de orde te stellen." Waarom ben je bij de PvdA? Dat is toch niet zo'n milieupartij? "Ik voel me zeer thuis bij het gedachte goed van de sociaal-democratie. Ik heb nog steeds mijn idealen, maar ben voor Groen Links en de SP veel te genuanceerd. De val van de Muur in 1989 betekende het einde van de gesloten ideologieën. Ik heb moeten wennen aan het idee dat de samenleving nooit perfect zal zijn. Het groene paradijs bestaat niet! Die relative ring is ook een bevrijding. Het schept ruimte voor nuance. Mijn milieuverleden hoort bij me, maar ik zit niet voor de ZMF of Staatsbosbeheer in het college, wel namens de PvdA en op basis van een pro gramma. Ik draag nu een andere verant woordelijkheid. Wantij, december 1996 Thijs Kramer :"De media zijn er als de kippen bij als een vooraan staande persoon een steen in de vijver gooit." 'Ik weet niet meer precies in welk kader ik dit geschreven heb, maar het lijkt me nu nogal een open deur. Het heeft weinig zin om een steen in de vijver te gooien, waar de media geen weet van hebben. We zijn wat dat betreft tot elkaar veroor deeld. Het is een belangrijk deel van de opgave als bestuurder om daar op een verstandige manier mee om te gaan. Je krijgt weinig tijd om daar aan te wen nen. Je wordt meteen in het diepe gegooid. In de vakantieperiode was ik drie weken plaatsvervangend commissa ris. Ik kreeg te maken met onder meer twee serieuze aanvaringen op de Westerschelde en een smogalarm. Maar daarvoor zijn allerlei vaste protocollen en procedures. En verder moet je gewoon gezond blijven nadenken. Maas 5 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 5