brouwen vechten voor de Kaloot In de serie "Mevrouw Kiki" portretteert Wantij heldinnen. Dit keer een dubbelportret. Jan Moekotte Zeemeerminnen: Terwijl het laatste strand in Zuid - Beveland door de Provinciale Staten van Zeeland al tot de guillotine was veroordeeld, sleepten twee vrouwen de Kaloot onder de valbijl van de Westerschelde Container Terminal (WCT) vandaan. Hoezo, alleen maar kerels in de Zeeuwse milieubeweging? Foto: Jan Moekotte Addie den Herder, opgegroeid in Oudelande: 'Ik ben als kind met bart en ziel van de Kaloot gaan houden. M'n oom bracht ons op zaterdagen tegen tweeën in zijn Fiat 600 (grote rugzak) naar de Kaloot. Hij kwam ons om vijf uur weer halen. Wat <oelde ik me daar geweldig op het strand. Ik heb het nu over de jaren zestig, de kerncentrale was er nog niet. Na zo 'n iddag, dat kan ik nu pas zeggen, was het alsof ik een buitenlandse reis gemaakt had. Frieda Weers, opgegroeid in Rotterdam: "Ik wilde op zeker moment wel weg uit de stank en het lawaai daar. Ik heb onder meer in de Waalhaven en op de Maasvlakte gewerkt en kon me dus wel 'oorstellen wat ons met die containerter- tninal boven het hoofd hing. In Nieuwdorp vond ik weer de rust en de ruimte en dan zou ik nu door die WCT opnieuw in een soort Rotterdam terecht komen? Nee, dank je!" Beton Frieda, Addie en ik treffen elkaar op de Kaloot. Frieda is juist terug van een optre den van de Rolling Stones, Addie arriveert een blauwe sportwagen. Ze hebben ontegenzeggelijk iets levenslustigs, niet het sobere en droefgeestige dat sommige natuurbeschermers aankleeft. Drie jaar geleden besloten ze zich in te zetten voor het enige strand dat Zuid-Beveland nog heeft. Ze weigerden zich eenvoudigweg voor te stellen dat het strand waar ze uit waaiden, onder het beton zou verdwijnen. Dat er een kilometerslange kade zou komen waar jaarlijks miljoenen containers gelost en geladen worden. Ze namen zich voor om dat wat er nog over was van de Kaloot te redden. Steun Addie en Frieda: "Het begon voor ons beiden dus met de liefde voor de rust en voor het strandje. In september 2000 hoorden we over de landelijke actie van Milieudefensie onder het motto 'Trek de groene grens'. We meld den ons aan en hadden welgeteld twaalf dagen om met de Kaloot mee te doen. We kwamen toen in contact met de jongens van de fossiele schelpen. Die waren op natuurwetenschappelijke gronden ook al in de weer om te redden wat er te redden viel. Op 8 oktober 2000 werd de vereni ging 'Redt de Kaloot' opgericht waar wij nu dus deel van uitmaken. We kregen steun van een forse groep deskundigen op het gebied van ruimtelijke ordening, eco nomie, logistiek en natuurwetenschap pen. Die lieten weinig heel van het geronk van Gedeputeerde Staten over nut en noodzaak van de WCT in verband met de Zeeuwse werkgelegenheid. Over en uit Drie jaar lang zijn ze elke week wel een paar avonden in de weer geweest met de Kaloot. In die tijd werd er vrijwel iedere dag onderling gebeld en gemaild. Ze ont dekten dat ze het griezelig vaak eens waren. Kwam de een met een suggestie. 9 WANTIJ oktober '03

Wantij | 2003 | | pagina 9