Stilte zou in Zeeland vanzelfsprekend moeten zijn Giis van Zonneveld en Peter Maas Zogenaamde 'stiltegebieden' bestaan niet meer in Zeeland. Dit is misschien niet zo verontrustend als het in eerste instantie lijkt, maar toch. Ze zijn opgegaan in de zogenaamde 'milieubeschermingsgebieden'. Een verbrede doelstelling, maar komt daarmee het belang van stilte niet in de knel? Wat is stilte eigenlijk? Bestaan er stilte meters en kun je speciaal beleid ontwikkelen om die stil te te behouden? Soms kun je de stilte horen door S bijvoorbeeld het zachte ritselen van de herfstbladeren. Op heel warme voorjaarsdagen kun je zelfs het riet langs de waterkant horen groeien. De veldleeuwerik hoog aan lucht accentu eert juist de stilte. Stilte is echter niet natuurlijk. In een geïsoleerde ruimte met letterlijk nul decibel word je algauw zenuwachtig en onrustig. Zoals een foetus in de moederschoot opgroeit met het geluid van moeders hartslag en de soms wat rommelende geluiden van de inge wanden, zo hebben we ook op latere leef tijd, ter geruststelling, bepaalde geluiden nodig. Maar geluid is ook gauw teveel. Waarom het ene geluid meer en het ande re geluid minder stoort, is niet altijd dui delijk. Het is de associatie die je met de bron van het geluid hebt, die in belangrij ke mate bepaalt of je iets als positief en rustgevend ervaart, of juist negatief en hinderlijk. Is er zoiets als streekeigen geluid? Hen tractor die in de ochtendzon het kale land omploegt tot mooie, rechte, blinkende voren, zal in een landbouwpro- vincie als Zeeland zelden als storend wor den ervaren. Maar het wordt anders wan neer diezelfde tractor ook tot diep in de nacht doorgaat of wanneer die met hoge snelheid door het dorp raast. Zak van Zuid-Beveland In de zomer van 2003 is een onderzoek uitgevoerd naar de indicatoren van stilte in de Zak van Zuid-Beveland. Op tien ver schillende locaties verspreid door de Zak werden gedurende drie dagen (zondag, maandag en vrijdag) geluidsmetingen ver richt. Zoals kon worden verwacht waren het vooral gemotoriseerde geluidsbron nen die vaak hoorbaar waren. Daaronder vallen het autoverkeer, tractors, industrie, vliegtuigen, brommers, motoren en trei nen. De auto komt op de eerste plaats, gevolgd door tractors. Brommers worden niet zo vaak gehoord, maar veroorzaken duidelijk meer decibels. Tot zover enkele feiten, gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek. Maar, kun je stilte eigenlijk wel meten, bestaat er zoiets als een stilte meter? Ondervraagd Om meer zicht te krijgen in de vraag hoe stilte door mensen wordt ervaren, werden 57 inwoners van de Zak van Zuid- Beveland ondervraagd. Stilte blijkt door vrijwel alle ondervraagden erg belangrijk te worden gevonden. Vaak werd genoemd dat rust en stilte nodig zijn om je te kun nen ontspannen, om van de natuur te kunnen genieten en voor zelfontplooiing. Een stille omgeving is een kans om de tredmolen van de dagelijkse agenda te ontlopen. Maar de rust wordt gemakkelijk verstoord. Het geluid dat het meest wordt waargenomen is afkomstig van de land bouw. Het meest echter stoort men zich aan de industrie die vaak met een mono- toom, laag gebrom tot ver in het gebied aanwezig is. Wind Donderdag 9 oktober organiseerde de ZMF een workshop stilte in het oude fort Ellewoutsdijk. De echo's van vroeger ka nongebulder zijn hier afwezig en dus een ideale locatie om stil te staan bij stilte. Naast presentatie van de onderzoeksresul taten werd gezocht naar oplossingen en werd via een boeiende excursie nagegaan hoe stilte of juist de verstoring daarvan door verschillende mensen werd ervaren. Duidelijk kwam naar voren dat stilte wat anders is dan geluidshinder. Waar wind voor de een 'n rustgevend effect had was het voor de ander storend: 'de wind blaast zo in mijn oren dat ik de stilte niet kan horen.' Stilte zou je kunnen definiëren als het ontbreken van menselijk geluid. Maar waar je ook bent, je hoort bijna altijd en overal bewijzen van menselijke aanwezig heid. Wind speelt daarbij een belangrijke rol. Het kan geluid dragen zodat het veel ver der dan bij windstilte kan worden gehoord. Daarnaast zorgt wind zelf ook voor geluid. In die zin zou je kunnen zeg gen dat we in Zeeland goed af zijn. Net als mist het landschapsbeeld sterk kan ver fraaien door lelijke horizonten aan het 12 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 12