Hinder van laag frequent geluid Gerda Spaander Bij geluidshinder gaat het meestal om geluid dat iedereen kan horen. De een ergert zich eraan, de ander niet. Het doorsnee geluid van het verkeer, fabrieken en de buren is voor iedereen hoorbaar. Maar voor laag frequent geluid (LFG) ligt dit anders. g Geluid bestaat uit trillingen en wordt uitgedrukt in trillingen per seconde (Hertz/Hz Het voor de mens hoorbare geluid ligt ongeveer tussen de 125 en 12.000 Hz. Geluid onder de 125 Hz. noemen we laag frequent geluid. Hoe minder trillingen per seconde, hoe langer de golflengte van de trilling, hoe verder het geluid draagt en hoe moeilijker de trilling kan worden gedempt. Onduidelijke herkomst Ronald Janse uit 's-Heer Arendskerke kreeg in het begin van 2002 vooral 's nachts last van een hinderlijk zwaar geluid van onduidelijke herkomst. Het verstoor de zijn nachtrust, maar niet die van zijn huisgenoten of van de buren. "Ik hoor het niet alleen, maar ik voel het ook. En dan maakt het niet uit of ik het raam open heb of dicht, of dat ik mijn oren dichtstop. Ik slaap daardoor erg slecht, en heb daar dan overdag ook last van." Janse meldde zijn klacht bij de provincie, en ondanks het feit dat LFG geen alge meen bekend verschijnsel is, kreeg hij wel gehoor voor zijn klacht. De provincie bleek te beschikken over de speciale appa ratuur die nodig is voor het meten van dit soort geluid. Inderdaad constateerde men het bestaan ervan. Daarmee was Janse geen roepende in de woestijn meer. Helaas betekende het niet dat de bron van het LFG kon worden gevonden, laat staan kon worden uitgeschakeld. Zelf denkt hij aan Dow Benelux in Terneuzen als mogelijke veroorzaker. Als reactie op soortgelijke klachten uit Ellewoutsdijk doet Dow onderzoek, maar de uitkomst is nog niet bekend. Gevoelig Ook Clara Zietse in Middelburg heeft last van LFG Al jaren verstoort het haar nach trust, en ze wijt ook haar hartritmestoor nissen en brandende ogen hieraan. "Overdag merk ik ook wel wanneer het er is, maar dan heb ik er minder last van. Maar 's nachts valt het veel meer op. Daarom slaap ik met zachte muziek, maar het blijft behelpen. Ik heb geen idee waar het 'geluid' vandaan komt. Ik hoor het overigens ook wel op andere plaatsen, dus het heeft geen zin om te verhuizen, ik heb nu eenmaal de pech dat ik er gevoelig voor ben." Oorzaken Mogelijke oorzaken van LFG zijn grote industriële installaties, vrachtwagens, trei nen en vliegtuigen, maar de ellende kan ook in iemands eigen huis schuilen (venti lator, wasmachine, c.v-pomp) of in dat van Foto's: Jaap de buren. Omdat er zoveel bronnen mogelijk zijn, is de ware schuldige van laag frequent geluid moeilijk op te sporen. Vervolgens is het een probleem om het geluid op een andere manier uit te schakelen, dan door radicaal de bron uit te zetten. Wel is er een apparaat in ontwikkeling dat LFG te lijf gaat met 'tegengeluid': geluid plus tegengesteld geluid stilte. Meldpunt Voor melding van en informatie over laag frequent geluid: Meldpuntennetwerk Gezondheid en Milieu, tel. 010-4558201. www.mngm.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 14 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 14