Nachtelijk lawaai Cerestar teistert inwoners Sas van Gent Handhaving Jan-Eelco Dijk De woonwijk in Sas van Gent lag er zo vredig bij toen ze hun huis kochten in 2000. Ruime woningen, grote perce len grond eromheen; wat wil je nog meer. Toen ze een maal verhuisd waren, bleek de rust bedrieglijk: achter de rij ruisende bomen die de tuin omzoomt, bevindt zich Cerestar, een zetmeelfabriek. De mooie droom van de nieuwe bewoners werd een nachtmerrie. Overdag valt het allemaal nog mee, maar 's nachts lijkt de fabriek volop tot leven te komen. Dan worden de buurtbewoners geteisterd door het indus- trielawaai. Het piepen, bonken, kraken en fluiten van de machines houdt ze voortdu rend uit hun slaap; en zo gaat het iedere nacht opnieuw. De bewoners worden langzaam maar zeker tot wanhoop gedre ven. Velen krijgen gezondheidsklachten als gevolg van het gebrek aan nachtrust. Extreem ruime normen De buurtbewoners stappen naar de pro vincie Zeeland: dit is de instantie die de milieuvergunning heeft verleend. En wat blijkt: het bedrijf beschikt over een ver gunning waarin extreem ruime geluids normen voor de nacht zijn opgenomen. De vergunning komt erop neer dat de fabriek de bewoners legitiem uit hun slaap mag dreunen. De provincie recht vaardigt de normen met een beroep op het beleid dat is ontwikkeld voor de Kanaalzone. In dit gebied zijn industrie en wonen nauw met elkaar verweven, dus zullen bewoners meer overlast moeten accepteren. De in de vergunning opgeno men norm is voor de provincie de bene- dengrens: verder hoeft het bedrijf niet meer te gaan. Als de fabriek er in slaagt via maatregelen de geluidsoverlast te 15 WANTIJ december '03 beperken, mag ze de geluidswinst via uit breidingen weer ongedaan maken. Buren Voor omwonenden wordt het een zware strijd. Ze hebben al om handhaving van de vergunningvoorschriften verzocht, maar het bedrijf slaagt er steeds in om net onder de geluidsnorm te blijven. De ver gunning zelf is in 1999 verleend en onher roepelijk geworden: die kan niet meer worden aangevochten. Omwonenden kunnen de provincie wel verzoeken de milieuvergunning te wijzigen en de geluidsnorm strenger te maken. Bij afwij zing van dat verzoek staat de weg naar de bestuursrechter open. En de buurtbewo ners kunnen het bedrijf rechtstreeks via een procedure bij de civiele rechter aan spreken. In het Burgerlijk Wetboek is vast gelegd dat buren ten opzichte van elkaar geen onrechtmatige hinder mogen veroor zaken. Het feit dat de fabriek zich aan de milieuvergunning houdt, betekent niet per definitie dat ze in civielrechtelijke zin rechtmatig handelt ten opzichte van haar buren. Verder uitbreiden Terwijl omwonenden zich beraden op juridische stappen tegen het zetmeelbe- drijf, wacht hun een aantal nieuwe onaan gename verrassingen. Het Amerikaanse moederbedrijf van de zetmeelfabriek heeft laten weten dat het goede mogelijkheden ziet o.m de vestiging in Sas van Gent nog verder uit te breiden. En dat is nog niet alles. Een alcoholfabriek wil zich pal naast het zetmeelbedrijf vestigen, en de gemeente heeft al laten weten niet onwil lig tegenover de plannen te staan. De bestuurders lijken te vergeten dat in het beleid dat voor de Kanaalzone werd gemaakt, staat dat nieuwe bedrijven zich enkel in het gebied mogen vestigen als ze niet milieubelastend zijn. De grens van wat de omwonen den kunnen verdragen is al lang overschreden. De overheid luis tert wel naar hun verhaal, maar is onwillig om de problemen aan te pakken. Integendeel, met het bin nenhalen van nieuwe fabrieken lijkt het erop alsof men er geen been in ziet nieuwe aanslagen te plegen op het leef- en woonkli maat van omwonenden Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen.

Wantij | 2003 | | pagina 15