Nederland, maar het staat vast dat ook hier veel geld wordt verspild door onnodi ge verlichting. Het aanpassen van verlich ting vergt vervangingskosten, maar levert een duurzamer beleid op. Sterrenwacht lichtverontreiniging, in het bijzonder lichtkoepels, zijn sterk hinderend voor astronomen. Vooral in stedelijke gebieden kunnen er nog amper enkele tientallen sterren waargenomen worden. Zonder lichtverontreiniging zouden dit er meer dan drieduizend zijn. Het wetenschappe lijk werk lijdt onder deze vervuiling. In 1992 werd dan ook bij de UNESCO in Parijs ervoor gepleit om de 'huidige plaat sen op aarde met een nog donkere hemel te verklaren tot World Heritage Sites, een soort natuurparken voor de duisternis Op bijgaande kaart van West- Europa zijn de sterk verlichte stedelijke centra goed te zien. Bron: kaart DMSP- OLS, uit NRC- Handelsblad 12.04.02 Alternatieven voor "over-verlichting" Goed afgeschermde armaturen Oranje kwikdamplampen of lagedrukna- triumlampen i.p.v. wit licht Spaarlampen LED's (Licht Emitterende Dioden zenden een zwak rood lichtschijnsel uit dat perfect is om de weg te begeleiden) Reflectoren (katoogjes zorgen voor gratis licht) Bewegingsdetectors (lampen branden alleen wanneer dat nodig is) Geen verlichting van sportvelden, open bare gebouwen en bedrijfsterreinen na middernacht Wetgeving (lichthinder opnemen in het milieubeleid) Organisaties motiveren lichthinder op de politieke agenda te zetten Lid worden van de International Dark- Sky Association (IDA): de belangrijkste lichthinder-organisatie van Amerika met o.a. een groep in Nederland (www.darksky.org). I Zeeuwse Statenfracties willen duisternis behouden (Uit BN/De Stem 7 juli 2003 I "Zeeland moet een duistere provin cie blijven. Daarom dient het dage lijks provinciebestuur op korte ter mijn met een helder verlichtingsbe- leid te komen. Dat moet recht doen aan natuur, milieu (energiebespa ring en afval), veiligheid en de lan delijke wet- en regelgeving voor openbare verlichting. Een ruime meerderheid in Provinciale Staten nam hierover een motie aan van fractievoorzitter f. van Ginkel (Christenunie). Alleen WD, Partij voor Zeeland en LPF waren tegen. "We hebben geen behoefte aan extra regels en een grotere milieudruk", verwoordde G. van den Ouden-Zwart (WD) de bezwaren. Van Ginkel wees erop dat de nadelige gevolgen van nachtelijke verlichting op natuur, landschap en mens inmiddels alge meen erkend worden. Ook valt overdadige verlichting in het buitengebied volgens hem ongunstig uit voor de verkeersveilig heid, omdat weggebruikers daardoor het gaspedaal extra intrappen. Hij onder streepte dat lichtvervuiling, net als lawaai en stank, een aanslag op het leefmilieu vormt. Bovendien wordt jaarlijks veel geld verspild aan ondoelmatige verlichting. In Zeeland is er naar verhouding nog duister nis vergeleken met de omliggende provin cies en dat kan beter zo blijven, stelde het Statenlid. "Nachtelijk duister is een esthe tisch waardevol bezit, dat niet zomaar mag worden opgeofferd." Van Ginkel vond dat de provincie niet mee moet wer ken aan de bouw van kassen voor glas tuinbouw met assimilatiebelichting, tenzij die volledig wordt afgeschermd tegen lichtuitstraling. Ook pleitte hij voor aanwij zing van gebieden waar het donker blijft, met name natuurgebieden en waardevolle landschappen. Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, ver keer) gaf aan dat de provincie bij de open bare verlichting is begonnen met toepas sing van zuinige lampen, die 's nachts kun nen worden gedimd. Zijn collega H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zei dat donker Zeeland aan de orde komt bij het opstellen van een beleid voor beeld kwaliteit. Hij verwachtte volgend jaar met voorstellen te kunnen komen." 5 WANTIJ december '03 Veere doet 's nachts straatverlich ting uit (uit PZC 14 november 2003) "Het wordt 's nachts donker in de Veerse straten. Op initiatief van de PvdA/GroenLinks-fractie gaat de openbare straatverlichting een fiks aantal uren minder branden. De partij hoopt daarmee 25-000 euro te bezuinigen. Het voorstel kreeg gister avond steun van vrijwel alle partij en, met uitzondering van de SGP en de Christenunie. De PvdA/GroenLinks diende een motie in om de openbare verlichting zodanig te reduceren dat flink geld wordt bespaard. Dat is zowel uit een milieustandpunt als met het oog op een zorgvuldig financieel beleid heel goed te doen, aldus de fractie. In de gemeente Veere blijven na elf uur 's avonds alle lantaarnpalen branden. In de meeste Nederlandse gemeenten gaat rond dat tijdstip zestig procent van de straatver lichting uit om ze in de wintermaanden om 6.30 uur weer aan te doen. Hoe goed de straten straks nog verlicht zijn, hangt af van het aantal branduren. De PvdA/ GroenLinks wil wel dat het sociaal veilig blijft op straat. Dat argument was voor de Christenunie en de SGP juist reden om tegen te stemmen..." Dit artikel is in uitgebreider vorm gepubliceerd in bet tijdschrift van natuurbescbermingsvereniging 't Duum- pje. De informatie werd verzameld door Luc van Beijsterveldt en Jaap de Hulster. Meer informatie is te vinden op de internetsites: www.platformlicbtbinder.nl en www.lichtvervuiling.nl

Wantij | 2003 | | pagina 5