Donkerste plekje van Walcheren goed bewaard geheim Op bezoek bij de sterrenwacht Waar is het in Zeeland nog donker? Voor een mooi zicht op de Melkweg moet je al naar het hart van Hongarije. Ik wandel liever naar de sterrenwacht 'Phillipus Landsbergenaan de Herengracht in Middelburg. Die sterrenwacht is elke vrijdagavond open voor publiek, maar dit keer ook op zaterdag 6 november, omdat er kort na middernacht een totale maansverduistering te volgen is. Ik stommel een verduisterde ruimte 1 binnen waar een lezing aan de gang is en krijg daar te horen dat ik in de achtertuin moet zijn. Daar staan vijf, zes telescopen opgesteld en word ik vrien delijk ontvangen door de harde kern van de vereniging: zo n vijftien man. De ster renkijkers hebben zichtbaar zin in het overdragen van kennis. Met speels gemak worden sterrenbeelden aangewezen: "Kijk daar Orion, en links daarvan Castor en Pollux, de Tweeling. Daar tussen in Saturnus, de planeet die eens in de dertig jaar op zijn mooist is. Dit is zo n jaar, je treft het dus. Het plezier dat de sterren kijkers aan het heelal ontlenen, is aanste kelijk. Verduisterd Ondertussen staat de maan geweldig geel te zijn en is er voor een leek nog geen vuiltje aan de lucht als een fotograaf, turend door een telescoop, meldt dat de belichtingstijden geweldig oplopen. Langzaam maar zeker zie ik ook dat de maan iets van een keppeltje op krijgt. Nu is het verduisterde deel van de maan nog zwart, straks zal de maan, eenmaal volle dig verduisterd, een rode gloed krijgen (zie de foto's op de website van de ster renwacht: www.lansbergen.net). Middelburgse makelij Ook al is de koffie heet, ik krijg het in deze heldere nacht stervenskoud. Gelukkig vertelt een man met capuchon vol vuur over Galilei die in 1610 met een kijkertje van Middelburgse makelij al gezien had dat er met Saturnus iets vreemds aan de hand was. Galilei noemde Saturnus "de planeet met de oren". Ik zie door een kijker, die tientallen keren beter is dan die waar Gallilei zich mee moest behelpen. Saturnus en een geelgekleurde ring daaromheen. Onbruikbaar door lichthinder Eén van de sterrenkijkers wijst naar een trappenhuis bij de buren. Het is een gla zen constructie waar om veiligheidsrede nen (in het pand wonen gehandicapten) het licht 's nachts moet blijven branden. Dat trappenhuis werd gebouwd nét nadat de sterrenwacht het nieuwe observatori um had geïnstalleerd. Dat was in een klap volledig onbruikbaar door al dat licht. Met hulp van de gemeente Middelburg en een welwillende particulier kon het observato rium verhuizen naar Oostkapelle. Daar Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Foto's: Jaap Wolterb Goed geheim gehouden, dat blijkt wel wanneer ik, een paar dagen later in Oostkapelle de weg naar het observatorium vraag. Niemand kan me de weg wijzen. Sterker nog, van de zeven mensen die ik aanspreek, weet niemand dat Oostkapelle een observatori um bezit staat het nu "op het donkerste plekje van Walcheren, ik durf wel te zeggen van Nederland," zegt de man die me Saturnus heeft laten zien. Die plek is niet voor publiek toegankelijk. De precieze plek van het observatorium in Oostkapelle wordt, op verzoek van de man die zijn erf beschikbaar stelde, geheim gehouden. 6 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 6