Marina Govaert: Dp stap met grondboor en steeksleutel "Mevrouw Kiki"portret In de serie Mevrouw Kiki, portretteert Wantij bevlogen vrouwen. In de laatste aflevering een por tret van Marina Govaert uit Westdorpe. Toen vrijwel iedereen de veerboot Kruiningen - Perkpolder al had opgegeven, roeide zij tegen de stroom in. Jan Moekotte Jan Moekotte is lid van de Wanttjredactie. Marina Govaert (opgegroeid in het land van Hulst) raak- vaart houden daarvan. Avond na avond, dorp na dorp, vroeg ze huis aan huis om steun. Ze verzamelde 2400 handtekeningen lie op het provinciehuis echter weinig 'fleet sorteerden. Over een plan voor een tets- en voetveer zei gedeputeerde -lennekeij dat zo'n initiatief hooguit kon rekenen op een eenmalige startsubsidie. Zwaaien naar de overkant j Bij.dat verzamelen van handtekeningen moest ze zich soms losscheuren van men sen die haar vertelden hoe ze, zonder auto, door het wegvallen van het veer hun sociale leven zagen verschrompelen: "Mijn I familie woont aan de overkant. Sinds de j toot er niet meer is, is bezoek heel wat I moeilijker. Nu spreken we dan maar af op ondagmiddag op de dijk en nemen dan I de .verrekijker mee. Zo zien we elkaar I zwaaien." Actief I sinds 1996 is ze actief voor de I fietsersbond. Gemiddeld zo'n 5 a 6 uur 9 per week. Dat ontlokt wel eens commen taar van man of kinderen: "Moet je nou 9 ilweer weg?" Ze schrijft voor de Zeeuwse 'eurtrapper. bestudeert nota's over planologie (herinrichting Ruit van Axel), I overlegt met de ZMF, organiseert voor de t WV de landelijke fietsdag en belt met gemeenteambtenaren wanneer vrachtwa- jgens stoeptegels schots en scheef rijden. Marina Govaert legt een direct verband j tussen het in gebruik nemen van de tun nel en plannen om de snelheid te verho te al vroeg verliefd op de fiets en vertrouwd met de bus en het veer. Toen de veerboot Kruiningen- Perkpolder zou worden opgeheven, startte zij een actie voor het in de gen op bijvoorbeeld de Langeweg en de N 61 (Terneuzen naar Schoondijke): "Nu mag je daar 80 km per uur als het aan de plannenmakers ligt straks 100. De Fiet sersbond is daar tegen. Oversteken wordt gevaarlijker en moeilijker, er ontstaat meer verkeerslawaai en meer luchtvervui ling." Succesjes Die actiebereidheid gaat ook op vakantie gewoon door. In Gelderland viel haar op dat bij een bushalte de daar gestalde fiet sen bijna het fietspad verstopten. Terwijl toch honderd meter verderop een prachti ge overdekte fietsenstalling stond. Ze deed via de plaatselijke afdeling van de Fietsersbond de suggestie om de bushalte te verplaatsen in de richting van die fiet senstalling. Haar suggestie werd uitge voerd. De gemeente Heerde bedankte haar per brief. "Dat zijn van die kleine suc cesjes waar ik plezier in heb." Ze controleert ook fietsroutes, de Mauritsroute bijvoorbeeld die loopt van Terneuzen naar Sas van Gent en weer terug, en de LF39a/b van Breskens naar Gent. In de zomermaanden betekent dat elke twee weken op de fiets en zo moge lijk zelf obstakels en overhangend groen weghalen. Soms gaat ze met een grondboor en steeksleutel op pad: "In heel Nederland verdwijnen er jaarlijks honderden routebordjes. Die wor den door souvenirjagers meege nomen denk ik" 17 WANTIJ december'03

Wantij | 2003 | | pagina 17