eluiden van de Keihoogte Peter Maas Het kerkklokje van Wissenkerke slaat half een in de middag. Een wat ouder wets aandoend geluid, maar wel aange naam, want het lijkt de tijd te bevrie zen. Langs de dijk die vanuit het dorp naar het noorden leidt, staat een rij oude, knoestige knotpopulieren. Ze zijn wat kleiner dan de reuzen die we uit West-Zeeuws-Vlaanderen kennen, maar ze zijn door jarenlange inwerking van weer, wind en regen meer vermolmd en verder opengespleten. Even verderop komen we aan de Keihoogte, een van de inlagen aan dt noordkust van Noord-Beveland. Er zijn er nog meer hier: inlaag Thoornpolder, I Vlietepolder, inlaag s'Gravenhoek, de Oesterput en de karrenvelden van Waterhoekje. Natuurgeluiden Eerst even de dijk over en maar liefst meteen weer naar beneden. Dit kleine iniaagje is aan alle kanten beschermd door hoge zeedijken die niet alleen een bescherming bieden tegen de onstuimige Oosterschelde, maar die er tegelijkertijd voor zorgen dat je je meteen in een ande re wereld waant. Ze fungeren als geluids wallen zodat je je kunt concentreren op de geluiden die de inlaag zelf voortbrengt. En dat zijn alleen maar natuurgeluiden. Ook 's nachts zullen ze een perfecte afscherming geven voor het storende licht vanuit de omliggende dorpen of de verder weg liggende industriegebieden. Een per fecte plaats dus om eind augustus de meteorietenzwerm van de Perseïden te bewonderen of in de wintermaanden mis schien wel het noorderlicht over het water van de Oosterschelde te zien spoken. Vogels Een grote groep houtduiven vliegt luid klapwiekend op, mijn komst voor alles en iedereen hier aankondigend. Herfstbladeren knarsen onder mijn voeten als ik naar de hut toeloop. Van hieruit een heerlijk zicht op grote aantallen vogels. Vooral eenden en steltlopers zijn opval lend. Bergeenden en wilde eenden steken brutaal hun achterwerk omhoog op zoek naar iets eetbaars in het net te diepe water. Slobeenden slobberen, kemphaan tjes kempen nog wat. Een paar honderd kieviten gedragen zich als 'hangkieviten'. Het is een komen en gaan, alsof ze zich voortdurend aan het 'warmvliegen' zijn voor de lange vluchten die nog op het programma staan. Oosterschelde Dan even de dijk over... De Oosterschelde in al haar glorie. Het hoge water kleurt blauw boven de witte schelpen eronder. Aan deze kant van de dijk ben ik verlost van het klagende geluid van de kieviten. Een alerte zwarte ruiter vliegt de dijk over; groenlingen respecteren de rust met hun zachte, doffe geluidjes. Dit is een plek waar je de stilte bijna te pakken hebt. Het zachte, ritmische geluid van de rustige branding hypnotiseert bijna. Mijn gedachten kabbelen weg op de golven Naar de Keihoogte Wandeling met bezoek vogelkijkhut. Start om 14.00 uur vanaf bord Keihoogteweg te Wissenkerke. Kosten volwassenen 1,-; kinderen tot 16 jaar en donateurs ZL gratis. Info tel. 0113 - 56 91 28 of b.sandijck@hetzeeuwselandschap.nl Zaterdag 21 februari, Het Zeeuwse Landschap. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 19 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 19