Column ui 20ste jaargang, nr. 4, december 2003 03 Cd cr> cu 2 Column Stilte Jan Kuipers 3 Stille nacht, heilige nacht. Willem de Weert 4 Donkere nacht te mooi om te verliezen Het oudste patrimonium van de mensheid Luc van Beijsterveldt en Jaap de Hulster 6 Donkerste plekje van Walcheren goed bewaard geheim Op bezoek bij de sterrenwacht Jan Moekotte 7 Altijd dag in de Bathpolder Handhaving faalt volkomen Geertje van der Krogt 8 Berichten o.a. actie bij kerncentrale, afscheid Petra van Zwieten 10 ZMF nu ook op het internet: www.zmf.nl Gerda Spaander 11 De lezer spreekt Zijn er nog donkere doodstille plekjes? Lex Kattenwinkel 12 Stilte zou in Zeeland vanzelfsprekend moeten zijn Gijs van Zonneveld en Peter Maas 14 Hinder van laag frequent geluid Gerda Spaander 15 Handhaving Nachtelijk lawaai Cerestar teistert omwonenden Jan-Eelco Dijk 16 Consument Vuurwerk verknalt oud en nieuw Gerda Spaander 17 Mevrouw Kiki portret Op pad met grondboor en steeksleutel Jan Moekotte 18 Landschap Heersers van duisternis en stilte Nanning-Jan Honingh 19 De voorloper De geluiden van de Keihoogte Peter Maas 20 Agenda Winter Stilte Behoren geluidstrillingen tot het milieu? Ga in stad of dorp in je tuintje zitten en je weet zeker van wel. Door de week luister je ongestoord naar de voorspellingen van de wind, of naar vogels met hun simpele gespreksstof. In het weekeinde is het anders gesteld. Het pandemonium heerst, alle buren zijn doof. Ze draaien hun muziek op festival volume, na eerst zorgvuldig alle deuren en ramen te hebben opengezet. En nooit is het jouw muziekkeuze. Ze teisteren hun postzegelgazon met een brullende maaier, onthoofden hun haag met een motorzaag. Vervolgens schreeu wen ze tegen hun kinderen. Die gillen nog harder terug, want ze proberen wan hopig boven het geknetter van hun brom mer uit te komen. En 's avonds is het barbecue in de wijk! Boven alle tuintjes hangt de vette walm van geroosterde beesten. Muziek schalt uit honderden speakers; het gegil van door rosé verhitte buurvrouwen klinkt als de sirenes van het bomalarm. In een verhaal van Theo Raats schakelt een oude arbeider het fabriekslawaai uit door op een geheime knop te drukken. Dat kan, in een verhaal. In werkelijkheid wordt het alleen erger met die pokkenherrie. 'Waarom?' vraagt buurman. 'Omdat de chaos waarin we leven de puinhoop in ons bewustzijn weerspiegelt,' antwoord ik. 'Toe buurman, wees toch niet altijd zo ongezellig,' zegt buurvrouw schor. Door het festijn van gisteravond kan ze nauwe lijks praten. Maar zwijgen, één minuut zwijgen? Dat nooit. Jan Kuipers Jan Kuipers is schrijver en verzorgt deze jaargang de column. Omslag: Vlissingen, Cobelfret bij nacht. foto: Jaap Wolterbeek 2 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 2