'Stille nachtheilige nacht,luidt de tekst van een kerstlied. li Joe heilig is de stilte? En hoe heilig de duisternis? leze Wantij sluit aan bij de donkere dagen voor Kerst en de tilte voor alle contemplatie rond de feestdagen. Ie redactie wenst u een stille en donkere jaarwisseling. I Willem de Weert De aarde bij nacht Deze kaart toont de meest verlichte gebieden op aarde, gezien door de satellieten van het Amerikaanse Air Force Defense Meteorological Satellite Program (DMSP). De atlas van het nachtelijke duister is begin 2001 samengesteld. De foto's zijn gemaakt vanaf de relatief geringe hoogte van 830 kilometer en laten de helderheid van kunstmatige, permanente lichtbronnen zien. Kunstlicht concentreert zich in de Verenigde Staten, West-Europa en Japan, het rijke deel van de wereld. Eén op de vijf aardbewoners - en zelfs de helft van de Europeanen - woont op een plek waar niet eens de Melkweg te zien is. Nederland is, samen met België, een van de meest verlichte lan den ter wereld. De tegenstelling tus sen de rijkste en de armste landen in de wereld komt grotendeels overeen met de tegenstelling tussen licht en duisternis. Bron :http ://www. platformlichthinder. nil aardebijnacht. html Zeeland bij nacht Deze satellietfoto toont de lichthinder in Zuid-Nederland en Vlaanderen. De meest opvallende lichtvlekken zijn in Zuidwest- Nederland Rotterdam en de Brabantse ste- denrij van Bergen op Zoom tot en met Eindhoven. In België vallen vooral Gent, Antwerpen (enorme vlek) en Brussel op. Duidelijk is ook te zien dat de Belgische snel wegen verlicht zijn. Zeeland is nog betrekke lijk donker. De meest verlichte plaatsen zijn het Sloegebied met daaromheen Vlissingen, Middelburg en Goes en de Kanaalzone bij Terneuzen. Bron: http://eol.jsc.nasa.gov/ id: ISS006E22830. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 3 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 3