Donkere nacht te mooi om te verliezen Het oudste patrimonium van de mensheid Luc van Beijsterveldt en Jaap de Hulster Assimilatielampen in kassen, wegverlichting, verlichte sportparken, laserbundels op monumentengevels en neonreclames langs de snelweg. Licht is een onlosmake lijk bijejfect van de verstedelijking en de 24-uurs-econo- mie. Wie sterren wil zien, zal de stad uit moeten. Maar ook op het platteland rukt het licht op. In het geïn dustrialiseerde West-Europa is het nagenoeg onmogelijk om nog plekjes te vinden waar de hemel echt donker is. Jaarlijks worden miljoenen guldens verspild door inefficiënte verlich ting. Aangezien voor elektrische verlich ting fossiele brandstoffen worden opge stookt, betekent dit ook een ongewenste uitstoot van kooldioxyde. Lichtvervuiling vormt, net zo goed als lawaai en stank, een aanslag op het milieu. Werelderfgoed Naast economische en ecologische scha de, kent lichtvervuiling ook ethische en esthetische bezwaren. De nacht is een werelderfgoed dat steeds meer wordt bedreigd door de almaar oprukkende openbare en privé-verlichting. Bovendien is het nachtelijk duister een esthetisch waardevol bezit, dat niet zomaar mag wor den opgeofferd aan verloren licht. Veroorzakers Nederland kent sinds de 17e eeuw open bare verlichting. Het begon met olielan taarns en ontwikkelde zich via gas- en elektrische lampen tot de huidige natri um- en kwikverlichting. Deze lampen geven een zwakgloeiend, geel-oranje licht. Dit wordt op de rijkswegen al gebruikt, maar binnen de bebouwde kom over heerst nog steeds het witte licht. Straatverlichting veroorzaakt stoorlicht, evenals lichtreclame, stadionlampen, glas tuinbouw, bedrijfsterreinen, luchthavens, disco-schijnwerpers, bouwlampen, laser stralen en verlichting van sportterreinen, openbare gebouwen en monumenten. Dieren Een teveel aan licht stoort nachtdieren in hun winterslaap. Ze schuwen fel verlichte plaatsen waardoor hun leefgebied versnip perd raakt. Op die manier raken dieren teruggedrongen in een steeds kleiner wor dend leefgebied. Hun jachtgebied raakt sneller uitgeput, wat hun overlevingskan sen niet ten goede komt. Bepaalde popu laties raken door het overvloedige kunst licht geïsoleerd. Nieuwe snelwegverlich ting betekent een extra barrière en maakt investeringen in de ontsnippering van het landschap door aanleg van wildtunnels en ecoducten nutteloos. Planten De fotosynthese van planten wordt gestuurd door licht. Sommige planten kunnen niet groeien onder een continue belichting. Andere planten vertonen groeiafwijkingen. Het kiemen, de bestui ving en het bloeien van de plant worden door een teveel aan licht in de war gestuurd. Voorbeelden zijn o.a. hopplan ten langs een verlichte weg die minder opbrengst leveren, bomen bij verlichtings palen die in de winter bladeren blijven dragen en de vorming van algen in grot ten waar verlichting is geplaatst. Mensen Overmatig licht ontregelt het menselijk bioritme dat wordt gestuurd door het natuurlijk onderscheid tussen licht en donker. De mens heeft de duisternis nodig om zich te kunnen verzekeren van een goede nachtrust. Bij lichtvervuiling verliest de mens het zicht op het nachte lijk landschap. Daarmee verdwijnt het oudste patrimonium der mensheid. Voor veel mensen is een donkere nacht simpel weg te mooi om te verliezen. Veiligheid Een groot misverstand is de gedachte dat wegverlichting de verkeersveiligheid per definitie bevordert. Volgens verkeersdes- kundigen berust dat op een illusie. Overdadig veel verlichting zorgt voor een vals veiligheidsgevoel op de weg, waar door grotere risico's worden genomen. Minder verlichting werkt niet alleen een veiliger verkeer in de hand, ook de crimi naliteit neemt af. In West Sussex (Engeland) nam de politie de proef op de som en schakelde na middernacht de straatverlichting uit. Volgens het politie rapport verminderde het aantal inbraken en berovingen. Misdadigers hebben juist licht nodig om hun slachtoffers uit te zoe ken. Laat ze daarom zelf een zaklamp meenemen, dat valt lekker op. Energieverspilling Uit Brits onderzoek blijkt dat in het Verenigd Koninkrijk zo n 25 miljoen euro per jaar wordt verspild door inefficiënte verlichting. In de Verenigde Staten, waar veel meer licht wordt verspild in de vorm van spotlights op reclameborden en immens verlichte sportstadions, loopt het verlies op tot een miljard dollar per jaar. Daar gaat het om een nutteloze verbran ding van 6 miljoen ton kolen of, wat op hetzelfde neerkomt, 23 miljoen vaten olie. Dergelijke cijfers ontbreken voor 4 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 4