Jtijd dag in de Bathpolder Handhaving faalt volkomen Geertje van der Krogt dDe Bathpolder bij Rilland is een gebied waar een kassenlocatie wordt ontwikkeld. Hierover is al veel te doen geweest. De ZMF heeft tegen de bouw van kassen langs de Oosterschelde geprotesteerd. De polder ligt namelijk direct achter de dijk langs de schorren. De Oosterschelde is een Nationaal Park dat onder de Natuurbe schermingswet valt. Daar kan de assimila tiebelichting negatieve invloed hebben op de natuur. Wil men, ook langs de rand van dit natuurgebied, activiteiten ontplooien zoals de toepassing van assimilatiebelich ting, dan is een speciale vergunning nodig. Onderzoek Door Alterra is een studie verricht naar de eventuele negatieve effecten van de belichting op het gebied. De resultaten zijn, kort samengevat, dat de assimilatie belichting zonder aanvullende maatrege len zeker een risico betekent voor de fauna, in het bijzonder voor de vogels. Concretere uitspraken over de omvang van de effecten is echter bij gebrek aan gericht onderzoek naar assimilatiebelich ting niet mogelijk. Voor zover bekend is dit de eerste keer dat zo'n studie voor een lichtplan voor een kasgebied is gebeurd. Gericht onderzoek naar assimilatiebelich ting blijft noodzakelijk. Eén van de grote nadelen van glastuinbouwbedrijven is dat ze zogenaamde assimilatiebelichting gebruiken. Met deze verlichting kan de plant dag en nacht groeien en is het altijd zomer. Maar het heldere licht maakt een don kere nacht onmogelijk; vooral met bewolkt weer spreidt een onnatuurlijk licht zich uit tot in de verre omtrek. 7 WANTIJ december '03 Lichtplan De milieufederatie heeft de kassen niet tegen kunnen houden, maar wel bedon gen dat voor elk bedrijf dat zich in de Bathpolder wil vestigen een zogenaamd lichtplan wordt opgesteld, zodat inzicht wordt verkregen in de effecten van belich ting en de mogelijke maatregelen om negatieve effecten te voorkomen. In theo rie klinkt dit goed, maar de praktijk blijkt anders. Bedrijven houden zich niet aan de lichtplannen, of proberen er met ondoor zichtige technische onderbouwingen onderuit te komen. Eén bedrijf slaat zelfs de hele natuurbeschermingswetvergun ning in de wind. De ZMF heeft diverse malen de ambtenaar van de provincie die belast is met de handhaving bestookt. Ook de milieu-inspectie werd geïnformeerd. De bewoners schakelden de politie in. Ook de Algemene Inspectie Dienst (AID) werd gewaarschuwd. Maar de handhaving faalt tot dusver. Intussen is De Bathpolder bij de entree naar Zeeland één zee van licht en komen er nog steeds bedrijven bij Assimilatiebelichting Sirjansland In 2000 verzetten de gemeente en bewo ners van Sirjansland zich tegen de plaatse lijke tuinbouwers die hun kassen nachtelijk wilden verlichten. Er werd een totaalver bod op deze zogenaamde assimilatie belichting geëist. De bewoners vroegen verder om een Milieu Effect Rapportage (MER) over het bestemmingsplan dat vol gens hen de tuinbouwers onbeperkt in de gelegenheid stelt het landschap met licht te vervuilen."Straks kunnen we 's nachts de krant lezen", aldus een van de bewo ners. In het bestemmingsplan is uiteinde lijk geen totaalverbod op assimilatiebelich ting opgenomen. Wel heeft de gemeente een verplichting opgenomen tot het geheel afschermen van de kassen, zodat zich geen licht naar buiten toe kan ver spreiden. De afscherming geldt ook voor het dak van de kassen. Bij de Raad van State heeft dit gebod stand gehouden. Het bestemmingsplan is inmiddels onherroepe lijk. Gezien de verplichting tot afscherming zullen omwonenden niet bang hoeven te zijn dat ze hun krant bij het kassenlicht kunnen lezen. (I.E.Dijk) Geertje van der Krogt is medewerkster planologie bij de ZMF.

Wantij | 2003 | | pagina 7