mm Petra van Zwieten Op 20 november hebben ZMF en Zeeuwse Bibliotheek offi cieel afscheid genomen van Petra van Zwieten die 11 jaar lang de documentatiehoek van de ZMF in de Zeeuwse Bibliotheek met grote zorg en inzet heeft beheerd. Ook verdwijnt de ZMF-docu- mentatie en daarmee het visite kaartje van de ZMF uit de Zeeuwse Bibliotheek. De nieu we communicatiemiddelen zijn er de oorzaak van dat de docu mentatiehoek steeds minder werd geraadpleegd. Actie Borsele 30 oktober voerden ZMF, Greenpeace, Milieudefensie, politieke partijen en anderen actie bij de kerncentrale Borsele als reactie op het feest je dat binnen werd gevierd van wege het dertig jarig bestaan van de kerncentrale. Op de voorgrond de directeur van de ZMF, Tjeu van Mierlo, die mee helpt een muur van tonnen te plaatsen bovenop de dijk naast de kerncentrale. In totaal zijn 600 vaten van 200 liter neerge- Petra Van Zwieten zet. Dat is de hoeveelheid hoogradioactief afval die de kerncentrale in de voorbije der tig jaar heeft geproduceerd. Binnen werd het nooit een echt feestje. Alle inleiders: Han van der Horst (historicus), Jan Terlouw (ex-minister van EZ) en Martijntje Smits (techniek filosofe) kraakten kritische noten over kernenergie. De ZMF verwerpt kernenergie: de grondstof uranium is eindig, het afvalprobleem is onopgelost en de risico's blijven. Duurzaam ondernemen in de kinderschoenen Het voorbije jaar heeft de ZMF het project 'Duurzaam onder nemen' uitgevoerd. Een tiental bedrijven binnen de Zeeuwse metaalbranche is geïnterviewd om te achterhalen in hoeverre duurzaam ondernemen (DO) binnen de afzonderlijke bedrij ven is gerealiseerd. Verder is geprobeerd in beeld te brengen of DO binnen de bedrijfsketen al handen en voeten wordt gegeven. Er zijn vier bedrijven geïnter viewd die stalen constructies maken, één reparatiebedrijf voor scheepsonderdelen, één offshore bedrijf, één scheeps werf die ook hefeilanden bouwt, één bedrijf voor straal- en industrieel spuitwerk, één coatingbedrijf en één metaalre cyclingbedrijf. Uit de interviews blijkt dat het draagvlak voor DO smal is. Meestal is het een zaak van een klein deel uit het management. Strategische inbedding binnen de bedrijfsorganisatie is nog ver weg. Het valt op dat DO nog niet echt uitstijgt boven het louter voldoen aan wet- en regelge ving. Met name binnen de klei nere bedrijven is DO geen item. De zorgzame houding ten opzichte van natuur en milieu moet binnen de metaal nog groeien. Werknemers binnen de metaalbranche vertonen over het algemeen weinig betrok kenheid bij milieu. De scho lingsgraad is vaak lager; er wer ken veel oudere werknemers en soms leent het product er zich niet toe. Ook blijken er weinig duur zaamheidsinitiatieven in de pro ductontwikkeling van de grond te komen. Dat komt omdat er veel in opdracht wordt gewerkt en er meestal geen sprake is van serieproductie. Vaak ontbreken nog de juiste voorwaarden voor duurzaam heidsinitiatieven in het bedrijf. De commitment van manage ment ontbreekt door de bank genomen, de bedrijfscultuur sluit niet aan en een goed func- 8 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 8