NATIONALE P©iT(£@®i LOTERIJ! donerend kwaliteitssysteem is niet altijd aanwezig. Een sterke financieel-economische positie van het bedrijf is ook een belangrijke voorwaarde. Veel bedrijven redden de reali satie van DO niet. Zij hebben expliciete steun nodig. Voor veel bedrijven is DO een zoek tocht. Daarom zullen vooral op het MKB gerichte hulpmiddelen en ondersteuning moeten wor den ingezet. Volgend jaar wil de ZMF samen met de Brabantse Milieufederatie (BMF) DO bin nen de metaalbranche gericht stimuleren. Het plan is de kop lopers in deze branche aan te sporen duurzaamheidsstappen in de keten te zetten, (tvm) Discussie over Westerschelde in leden vergadering Het themadeel van de algeme ne ledenvergadering van 25 november j.l. stond in het teken van het beleid over de Westerschelde, of beter het Schelde-estuarium. De ZMF participeert in het project dat een ontwikkelingsschets voor het estuarium moet opleveren voor de periode tot 2010 (ProSes). De vergadering fun geerde als een afstemmingsmo ment met de achterban. Dat de ZMF betrokken is, lijkt op het eerste gezicht logisch omdat de (Wester)schelde grote natuur waarden vertegenwoordigt. Anderzijds richt de ontwikke lingsschets zich niet alleen op de natuur, maar ook op verbe tering van de maritieme toegan kelijkheid, lees: verdieping van de vaargeul naar Antwerpen, en dat is niet bepaald iets waar voor we ons beijveren. Kortom, reden genoeg om aan de leden uit te leggen waarom we toch deelnemen aan dit project en om af te tasten waar onze ach terban grote waarde aan hecht in dit dossier. De vergadering leverde de gewenste duidelijkheid op. Ten eerste werd wel de zorg uitge sproken over het risico dat de ZMF zich laat inpakken in een praatcircuit, maar niet partici peren en jezelf zodoende volle dig buiten spel zetten, werd niet als aantrekkelijk alternatief beschouwd. Ten aanzien van een heikel Zeeuws punt, n.l. ontpolderen, kwam een zeer helder signaal uit de vergade ring dat aansluit bij de ZMF- opstelling binnen ProSes: wer kelijke verhoging van de natuurwaarden kan niet zonder ontpoldering. Los van een eventuele verdere verdieping, is ontpoldering nu al nodig om de natuurwaarde van het estu arium te verhogen. Ontpoldering zal echter ook profijtelijk zijn voor de veilig heid en kansen bieden aan recreatie. Ten aanzien van de mogelijkheid om verlies aan natuur door verdere verdieping buiten het estuarium te com penseren, bleek een stevige meerderheid tegen. Al met al een nuttige gedachtewisseling waaruit bleek dat bureau en achterban op één lijn zitten. (vk) Goed gemeentelijk ver keersbeleid De ZMF is onlangs een project gestart met de titel 'Goed gemeentelijk verkeersbeleid'. Gemeentelijk verkeersbeleid staat in de belangstelling omdat ongeveer 70% van de verplaats ingen zich binnen de gemeen tegrenzen afspeelt op afstanden korter dan 7,5 kilometer. Tijdens dit project zal de ZMF de Zeeuwse gemeenten stimu leren werk te gaan maken van duurzaam verkeersbeleid. Naast het ontwikkelen van een websi te met voorbeelden van maatre gelen, gaat de ZMF met de gemeenten Middelburg en Terneuzen aan de slag om de plaatselijke kansen voor goed gemeentelijk verkeersbeleid te verkennen, (cb). Cd-rom Kanaalzone Het streven naar ruimtelijke kwaliteit, en meer in het bijzon der de landschappelijke kwali teit, blijft hoog op de lokale agenda, maar verdwijnt vaak naar de achtergrond zodra con crete ontwikkelingsplannen op tafel komen. Dat kan anders. De ZMF en de Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut (Oost Zeeuws- Vlaanderen) geven met een bij zondere CD-rom voor de Kanaalzone een aanzet om de kwaliteit van natuur en land schap in en om de stad Terneuzen te verbeteren. Met de CD-rom willen beide organisaties zowel het draag vlak voor natuurbehoud vergro ten als burgers en bestuurders bewust maken van het belang van het landschap én de natuurbeleving voor de gezond heid en het welzijn. De CD-rom staat vol prikkelende foto's die laten zien hoe je de stedelijke omgeving wel of niet zou kun nen inrichten. De gebruiker wordt uitgedaagd goed te kij ken naar het landschap en een eigen beoordeling te maken van waarde en wensen. De CD-rom wordt op woens dagmiddag 17 december in het gemeentehuis van Terneuzen gepresenteerd, (gvdk) De Nationale Postcode Loterij is de grootste goede doelen loterij van Nederland. Vorig jaar keerde de Postcode Loterij 203 miljoen euro uit aan orga nisaties op het gebied van natuur en milieu, ontwikke lingssamenwerking en men senrechten. Ook de Provinciale Milieufederaties delen in de opbrengst van de loterij. Voor 7,50 per maand speelt u al mee en maakt u kans op De PostcodeKanjer van 18,9 mil joen euro en honderdduizen den andere prijzen. 9 WANTIJ december '03

Wantij | 2003 | | pagina 9