Liever de lucht in Minder transport en lawaai bij Outokumpu Willem de Weert Er zijn bedrijven die niet bepaald zuinig zijn met ruimte. Enorme terreinen worden gevuld met productie, opslag en distributie. Bij metaalbedrijf Outokumpu in de Kanaalzone denkt men daar anders over. Voor de uit breiding van het bedrijf was eigenlijk 30.000 vierkante meter grond nodig. "We gaan liever de lucht in, Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. directeur Mare van 2500 m2 nodig. tTwee maal per week arriveren aan de kade van het Kanaal Gent-Terneuzen schepen met roestvaste staalrollen vanuit het moederbedrijf in Finland. De aanvoer vindt volledig over water plaats. Dat was voor het bedrijf de reden om zich op de Axelse Vlakte aan het kanaal te vestigen. De rollen, van 25.000 kg elk, worden door een kraan van boord gehesen. In de fabriek worden ze tot platen en strips gesneden, in allerlei maten. Die gaan over de weg (70 het water (20 en het spoor (10%) naar metaalverwerkingsbe drijven in Europa en het Verre Oosten. Veel vierkante meters "Traditioneel vindt de opslag van de zware rollen op de grond plaats. Dat vergt veel vierkante meters," legt Van 't Westeinde uit. "Voor de uitbreiding hebben we een bedrijfseconomische studie gedaan naar de manier van opslag en distributie. Als je voor een groot oppervlak kiest, heb je veel mensen nodig, is er veel rijpad voor de heftrucks nodig en blijft er veel niet nuttige ruimte over. Daarom hebben we voor hoogbouw gekozen. Het nieuwe magazijn wordt 100 meter lang, 26 meter breed en 26 meter hoog. Het werkt straks volautomatisch waardoor we op arbeids kosten besparen en de spullen beter bereikbaar zijn. Overigens hebben we voor de uitbreiding toch meer mensen nodig, maar minder dan bij een uitbrei ding op de grond." zijn straks alleen nodig voor het laden van de treinwagons en de vrachtauto's. Heftrucks produce ren veel herrie en uitlaatgassen. Ons bedrijf is straks stiller en de lucht schoner." Wie of wat is Outokumpu? Outokumpu is een multinationale onderne ming die 20.000 mensen werk biedt in meer dan veertig landen. Het hoofdkan toor staat in Finland. Daar zijn ook de chroomertsmijn en de smelterijen die aan de basis van een van de grootste metaal bedrijven in de wereld staan. De Nederlandse vestiging, die tot dit jaar Avesta Polarit heette, staat op de Axelse Vlakte in de Kanaalzone. Hier werken ca. 150 mensen. Voor meer informatie: www.outokumpu.com. 't Westeinde. "Dan hebben we maar Eerlijk Speelt het milieu dan geen rol? "Ja, het milieu-aspect speelde een rol maar gaf niet de doorslag," zegt de direc teur eerlijk. "Niet omdat we het milieu onbelangrijk vinden. Ons bedrijf blijft bin nen de geluidsnormen, we gebruiken geen chemicaliën in het bedrijfsproces, we belasten het water, de bodem en de lucht niet, we gaan heel ver in het scheiden van afval en doen aan hergebruik waar moge lijk. Maar bij de nieuwbouw letten we in de eerste plaats op de kosten. Als in de hoogte bouwen bijvoorbeeld twintig pro cent duurder zou zijn en geen arbeidskos ten zou besparen, hadden we het niet gedaan." "Een voordeel van de hoogbouw is dat we niet alleen ruimte besparen, maar ook transport. Het magazijn werkt volautoma tisch. Dat bespaart veel heen en weer rijden met heftrucks. Die Directeur Van 't Westeinde van Outokumpu 12 WANTIJ april'04

Wantij | 2004 | | pagina 12