Gebruik milieuruimte op aarde erg ongelijk verdeeld oetafdruk van Elk nummer nodigt Gerda Spaander iemand uit om zijn of haar mondiale voetafdruk te meten. Op deze bladzijde legt ze uit wat de voetafdruk inhoudt, welke theorie eraan ten grondslag ligt en hoe u uw eigen afdruk kunt meten. Gerda Spaander In de loop van het jaar 2000 telden we de zes miljardste wereldburger. Met dat aantal mensen delen we de wereld: de lucht, het water, de grondstoffen, de energie, de grond waarop we leven. Nou ja, delenDe gemiddelde Europeaan of Amerikaan gebruikt een heel wat groter deel dan iemand uit Soedan of Haïti. Een manier om die (ongelijke) verdeling in beeld te brengen is die waarbij alles wat we doen wordt omgerekend in de aantallen vierkante meters die daarvoor nodig zijn: de Mondiale Voetafdruk. bBij de door Canadese wetenschap pers bedachte, en inmiddels geëx porteerde Mondiale Voetafdruk gaat het niet alleen om de ruimte die nodig is om voedsel te verbouwen. Ook gebouwen en wegen, gebruik van papier, transport, mijnbouw, afvalverwer king en talloze andere zaken leggen beslag op de beschikbare ruimte. Voor een boterham met ham bijvoorbeeld wordt graan verbouwd en vervoerd, is energie nodig voor het bakken van het brood en het vervoer naar de winkels. Verder wor den er voor de ham varkens gefokt, wordt voedsel voor de varkens geproduceerd en vervoerd en het vlees wordt ook weer ver voerd en bovendien gekoeld. Zo zit er achter een belegde boterham een optel som van de nodige vierkante meters. Er zijn natuurlijk wel dilemma's: voor dieren welzijn en biologische productie heb je méér vierkante meters nodig, en het is natuurlijk niet de bedoeling de voetafdruk te verkleinen door daarop te bezuinigen. Ongelijk verdeeld Als alle bruikbare ruimte op aarde ver deeld wordt over alle mensen en we geven de natuur voldoende ruimte om te overleven, dan heeft elke bewoner gemid deld per jaar recht op 1,7 hectare. Dit heet het Eerlijk Aarde Aandeel. Wie de Voetafdrukken van de verschillende lan den naast elkaar legt, zal al snel zien dat de Voetafdruk van rijke landen veel groter is dan die van arme landen. Als iedereen op aarde zou leven als de gemiddelde Noord-Amerikaan, dan zouden we twee extra wereldbollen nodig hebben. De Mondiale Voetafdruk van de gemiddel de inwoner van verschillende landen: IJsland 9,9 ha. Noord-Amerika 8,4 ha. Nederland 4.7 ha. Polen 3,4 ha. Eerlijk Aarde Aandeel 1,7 ha. China 1,2 ha. Nicaragua 1,2 ha. India 0,8 ha. Tanzania 0,7 ha. Naast de persoonlijke voetafdrukken zijn er versies ontwikkeld voor kerken en bedrijven. Verschillende gemeenten gebruiken de voetafdruk bij hun streven naar duurzaamheid. Misschien komt er een internationaal congres Mensenrechten en de Mondiale Voetafdruk. Er zijn twee versies voor het uit rekenen van de persoonlijke voet afdruk. De quick scan is te vin den op www.voetenbank.nl of aan te vragen bij De Kleine Aarde (tel. 0411-6849210). De uitgebrei de versie is te vinden op dezelfde site (maar sla de thee over, want dan zit je onverdiend op een reu- zenvoetafdruk) Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Meet uw eigen voetafdruk op www.voetenbank.nl 19 WANTIJ april'04

Wantij | 2004 | | pagina 19