~o CU LO -9? u cu - <T3 -r-j fD m CU cü CU 03 13 21ste jaargang, nr. 1, April 2004 2 Column Paranoia Theo Raats 3 Open ruimte wordt steeds schaarser Zeeuwen voorlopig nog ruim bedeeld Vincent Klap 6 Vrijheidblijheid bedreiging voor ruimte in Zeeland Gezonde dosis planologie nodig Gijs van Zonneveld 7 Slim verdichten en verdunnen Conny Buijs 8 De lezer spreekt Zeeuwen zijn zuinig op open ruimte Lex Kattenwinkel 9 Berichten 11 De lezer reageert 12 Een goede zaak Liever de lucht in Willem de Weert 13 Onder de grond is ook nog ruimte Gerda Spaander 14 Handhaving Uitbreiding campings bedreigt open ruimte Schouwen Jan-Eelco Dijk 15 Over de schreef Zeelands laatste kooiker aan de dijk gezet Jan Moekotte 16 Landschap Op zoek naar amfibieën Alex Wieland 17 De voorloper Oranjezon. Dat is pas natuur! Peter Maas 18 Index Wantij 2003 19 Gebruik milieuruimte op aarde erg ongelijk verdeeld 20 De voetafdruk van Harry van Waveren, gedeputeerde ruimtelijke ordening Gerda Spaander Paranoia Vanuit mijn woonplaats Kattendijke wan delde ik over het nieuw aangelegde fiets pad richting Wemeldinge en zag hem al van een eind staan. Boven op de dijk, tegenover het oude haventje. Een Eco- plee van R Antonisse. "Het bouwen is begonnen," flitste het door mijn hoofd. Het voerde me terug naar die zondagmid dag deze zomer toen ik halverwege de dijk naar de vele Belgische duikers stond te kijken. Een dure auto stopte naast me en een man stapte uit. Hij keek met een breed spectrum over de Oosterschelde en knikte goedkeurend. In dit land gaat ten slotte iedereen op in zijn eigen wereld van overvloed. "Ik zie mogelijkheden,1' zei hij voldaan. "Wat bedoelt u? vroeg ik argwanend. "Wel," zei hij, "als het aan mij ligt, bouw ik deze hele dijk vanaf Kattendijke tot Wemeldinge vol appartementen, heren huizen, casino's en restaurants. Hier voor een schitterende jachthaven met opgespo ten zandstranden en in het achterland een knus villadorpje met zomer- en win- tervoorzieningen. Je zult eens zien wat een aanwinst dat voor deze streek bete kent. "U bent hier in het Oosterschelde Natuurgebied,zei ik gedecideerd. "Geenprobleem." zei hij grijnzend. "Je moet even de weg weten. Ik hoorde aan de overkant van het water, vanuit zijn pasverworven Thoolse stoom gemaal Kees Slager hardop gillen. Theo Raats Theo Raats verzorgt in de nieuwe jaargang de column. Hij is redacteur van Ballustrada, een literaire periodiek. Verder schrijft hij het liefst gedichten en korte verhalen met een absurdistische inslag, vaak met autobiografische en Zeeuwse elementen. Theo Raats heeft meegewerkt aan de Tweede Ronde, de bundels Zeeuws Licht, Licht Zeeuws en Zeeuws Dicht. Onlangs is van hem een dichtbundel uit gegeven onder de naam Schouder aan Schouder. Zijn gedichtDomburg maakt deel uit van een film van Digna Sinke op basis van Zeeuwse gedichten. Voorpagina: Boulevard Vlissingen Foto: Jaap Wolterbeek 2 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 2