|>V^ t'J Stormachtige ontwikkeling van glastuinbouw in Zeeland droge land is in Zeeland 80% land bouwgrond, het hoogste percentage van de drie provincies). De trend is echter dat dit areaal afneemt. De verschillen lijken misschien niet zo groot, maar een landelij ke afname van ongeveer 4% van het totale oppervlak in 11 jaar is zeer aanzienlijk. Dat houd je geen eeuwen vol. En het tempo lijkt na 2000 alleen maar te zijn toegenomen. De vrijgekomen landbouw grond is niet duidelijk "ingepikt" door één andere functie, maar zowel groen als grijs is wat uitgebreid, terwijl ook de recreatie wat meer ruimte heeft gekregen. Glastuinbouw Binnen de categorie landbouw verdient de glastuinbouw een aparte vermelding door de stormachtige ontwikkeling. Zo is het areaal glastuinbouw in Zuid-Holland tussen 1989 en 2000 gegroeid met 10%, terwijl de toenames voor Noord-Brabant en Zeeland respectievelijk 50% en 113% bedroegen! In absolute zin gaat het nog steeds om beperkte oppervlakten, maar het landschappelijke effect van deze agra rische activiteit is onmiskenbaar groot. Ook binnen de categorie overige gronden is duidelijk sprake van een toename, zon der dat het om immense oppervlakten gaat. Het betreft hier grotendeels terrei nen die klaar worden gemaakt voor toe komstige bebouwing. Steeds drukker De cijfers leren ons dat: aNederland dichtbevolkt is (grafiek 1), b. Zeeland in dat opzicht positief afwijkt van de omringende regio (grafiek 2), c. overal een ruimtelijke ontwikkeling plaatsvindt waarbij het landbouwareaal afneemt ten faveure van grijs en groen (tabel 1). Alle reden dus voor een strikt ruimtelijk ordeningsbeleid waarin verdere aantasting van de open ruimte beteugeld wordt. Zeeland onderscheidt zich van zijn buur provincies als een open gebied. Deze groenblauwe oase is naar de mening van de ZMF een grote rijkdom, die krachtige bescher ming verdient. In het belang van de Zeeuwen, maar ook van de mensen in het ons omringende gebied *Op de ZMF-site is een eenvoudige inleiding over de Vogel- en Habitatrichtlijn beschikbaar. Vincent Klap is coördinator werkgroep Schelde-estuari- um en Deltaoverleg bij de Zeeuwse Milieufederatie. 5 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 5