Vrijheidblijheid bedreiging voor ruimte in Zeeland Gezonde dosis planologie nodig Gijs van Zonneveld Regels stellen is niet "in"Dat merk je in het nieuwe ruim- is de Nota Ruimte nog niet gepubliceerd. Als de signalen ons niet bedriegen neigt deze nogal naar vrijheidblijheid. Het voeren van een restrictief ruimtelijk beleid wordt taboe. In plaats daarvan krijgen we de "ontwikkelings- planologie". De rijksoverheid trekt zich steeds verder terug uit het ruimtelijke beleid. Blijven de groenblauwe kwaliteiten van Zeeland daarmee behouden? n Naast de drukte van de steden in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Vlaanderen vormt Zeeland een groenblauwe oase: een groen kapitaal van rust. Mensen varen wel bij die rust, ruimte en natuur*. De cijfers over het gebruik van de ruimte (zie voorafgaand artikel) geven aan dat ook Zeeland verdicht. Uit de Natuurbalans 2003 blijkt dat verstedelijking en meer kleinschalige bebouwing de groene ruim te versnippert. De belangrijkste drager voor de openheid van ons landschap, de akkerbouw, wor stelt met hoge kosten en hevige concur rentie in het buitenland. Het areaal land bouwgrond neemt langzaam af. De belangstellenden voor de vrijkomende ruimte bonken al op de deur of zijn al binnen: glastuinbouw, industrie, infra structuur, verblijfsrecreatie Terwijl de open ruimte steeds meer onder druk staat, wordt het planningssysteem van toe staan en verbieden (toelatingsplanologie) verder losgelaten. ,4- De markt krijgt het voor het zeggen Marktpartijen Ontwikkelingsplanologie biedt ook aan trekkelijke perspectieven. Het voordeel is dat de ruimtelijke ordening niet in het keurslijf zit en ruimte ontstaat voor gebiedsspecifieke oplossingen. Maar door de tot nu toe gehanteerde toelatings planologie los te laten, verzwakt een essentieel onderdeel dat nu - samen met de landbouw - zorgt voor de bescherming van publieke waarden zoals rust en ruim te. Als de Nota Ruimte de ontwikkelingen inderdaad overlaat aan marktpartijen, leidt dat tot meer villa's, meer wegen en meer bedrijfsterrein en zelden of nooit tot een nieuw Zwin of Zeepeduin. De ZMF is daarom van mening dat ontwikkelings planologie alleen werkt als een evenwich tige ontwikkeling van zowel ecologie, eco nomie als cultuur gegarandeerd wordt. Daarvoor is een gezonde dosis toelatings planologie nodig. Voorwaarden Ruimtelijke ontwikkeling moet gebonden worden aan voorwaarden. Dat kan bij voorbeeld met de volgende punten: 1. Ruimte moet een schaars aoed bliiven. Doordat ruimte via beperkingen in het ruimtelijke beleid schaars is, wordt het zuinig gebruik ervan gestimuleerd. De prijs die betaald moet worden om de open ruimte te mogen gebruiken, te mogen bebouwen, zal daardoor ook stij gen. Met deze extra opbrengst kan de ruimte duurzaam ontwikkeld worden. 2. De ordening moet uitgaan van de laaenbenaderina. De hoogteligging, het (grond)water, maar ook de ontstaansgeschiedenis bepalen de manier waarop de ruimte verder ontwik keld wordt. Dus alleen intensieve land bouw op plekken waar van nature vol doende zoet water is en natuur op bij voorbeeld het lage, brakke deel van Schouwen. 3. Beschrijf de kernkwaliteiten. Zeeland heeft een uniek en afwisselend landschap, rijk aan cultuurhistorie. Het is ons groene kapitaal. Deze landschaps waarden dienen benoemd te worden om ze te kunnen behoeden voor aftakeling. Deze "kernkwaliteiten" kunnen vervolgens gebiedsgericht uitgewerkt worden. De "Nationale Landschappen" kunnen daar voor een goed instrument worden, mits de invulling niet te vrijblijvend is. Om te voorkomen dat de vrije ruimte in Zeeland stukje bij beet je verdwijnt, moet de Nota Ruimte niet alleen inzetten op ontwikkelingsplanologie. Er moe ten voorwaarden gesteld worden die toetsbaar zijn. Zowel het rijk, de provincie als de gemeenten hebben hierin nadrukkelijk een rol *Alterra 2001, Natuur is gezond Gijs van Zonneveld is hoofd Groene Ruimte bij de Zeeuwse Milieufederatie. telijke beleid. Op het moment van schrijven van dit stuk 6 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 6