i/t; J Laag frequent geluid (1) Ofer c/e laatste Wantij wilde ik nog opmerken dat ik ontzettend heb moeten lachen om het alternatieve stukje "vuur'werk in de vorm van het op te bla zen papieren boterhamzakje. Ik heb het aan al mijn familie/kennissen laten zien, die ik rond de feestdag mocht ontvangen, als illustratie van mijn mening dat ik me erover verbaas dat er zo weinig gezegd wordt over de grote luchtvervuiling als gevolg van de kruitdampen. Op zich ben ik er niet tegen als anderen vuurwerk afsteken, maar de volgende dag de straat aanvegen; ho maar! Verder sprak mij het artikel over laag frequent geluid (LPG) erg aan. Ik ben blij en niet blij te horen dat ik niet de enige ben die last heeft van dit LFG. Blij omdat ik nu weet dat ik niet gek ben en niet blij dat het dus een grootschaliger probleem blijkt te zijn. Bij ons in huis in het dorpje Nisse, is ook met regelmaat een zeer lage brom te horen. Het gekke is dat ik het alleen duidelijk hoor in de keuken en daardoor ook in mijn slaapkamer erboven. U zult wel den ken in de keuken - het zal wel de koelkast zijn - maar ook al schakel ik alles wat elektrisch is uit, blijf ik toch dat geluid horen. Zodra ik mijn hoofd buiten het raam steek is het weg. Als ik buiten sta kan ik het niet waarnemen. Ik vermoed dat het met de afmeting van de keuken heeft te maken die tot resonantie leidt. Zowel de hoogte van het plafond als de breedtemaat is 2,50m: deze geven, uit gaande van een half lambda resonatie frequentie een fres v/lambda 330 m/s 2x2,50m 66 Hz. Ter vergelijk, een transformator zoemt met een frequentie van 2x de lichtnetfrequentie van 50Hz dus op 100 Hz. Een andere bron van nachtelijk gebrom heb ik wel kunnen achterhalen. Er staat namelijk 's zomers nogal eens op een par keerplaats langs de provinciale weg niet ver van ons huis, 's nachts een vrachtwa gentrailer met draaiende koelcompressor te brommen. Wat dat laag frequent geluid betreft is het misschien een idee om onder de ZMF- leden een inventarisatieonderzoek te organiseren, waarbij elk lid zijn geluids waarneming voorzien van plaats- en tijdslabel via e-mail doorgeeft aan de ZMF, die dit dan vervolgens probeert in kaart te brengen of er een gemeenschap pelijke oorzaak uit te analyseren valt. Als je moe genoeg bent val je op een gegeven moment wel in slaap, maar het heeft mij eerder technisch verbaasd waar dit mys terieuze gezoem toch vandaan zou kun nen komen. Charles Tempelman, Nisse Naschrift: Laag frequent geluid is vaak lastig en moeizaam te traceren. Laag frequent geluid kan veroorzaakt worden door aller lei verschillende installaties, bijvoorbeeld een leiding of een generator. Het geluid kan zich over een afstand verplaatsen. Iemand die last heeft van laag frequent geluid kan het beste contact opnemen met de gemeente en die vragen onder zoek te doen naar de mogelijke bron. Het is ook raadzaam het Meldpuntennetwerk Gezondheid en Milieu te bellen, tel. (010) 455820, website www.mngm.nl. De ZMF zal op korte termijn geen activiteiten opzetten rondom LFG. Conny Buys, ZMF Laag frequent geluid (2) Naar aanleiding van de publicatie in Wantij over het laag frequent geluid: deze week ben ik gebeld door Provide Zeeland (dhr. De Wit) naar aanleiding van het onderzoek dat door DOW zou worden uitgevoerd naar de klachten over het bromgeluid. Het onderzoek is afgerond en de Provincie heeft daarvan een uit komst verkregen, deze mogen ze zelf niet verspreiden. Volgens dhr. de Wit is een rapport verkrijgbaar bij dhr. Neve - hoofd public affaires bij DOW tel. 0115) 673037 of (0115) 72700. Ron Janse, 's Heer Arendskerke Nachtverlichting Met belangstelling las ik het december nummer Wantij. Ik ben een sterke voor stander van "donkere nachten". Al eerder mailde ik over dit onderwerp i.v.m. de nachtverlichting van de camping De Witte Raaf aan het Veerse Meer. Het bracht mij ertoe lid te worden van de ZMF. Opnieuw wend ik me tot jullie, aangezien in de Faam een bouwaanvraag vermeld staat van een botenhuis op de verbuur- steiger van jachthaven Oranjeplaat. Waarschijnlijk gaat het er beter uitzien dan de huidige container en het chemi sche toiletgebouw, maar het bergt het gevaar in zich van nachtelijke verlich ting. Graag zou ik medewerking en advies willen hebben wat ik hieraan kan doen. Ineke Bouwmeester, Arnemuiden Naschrift: Bij een bouwaanvraag is het goed moge lijk voorwaarden te vragen met betrekking tot lichthinder: "Alleen mag datgene wor den belicht wat belicht moet worden in de periode dat licht daar nodig is". Het is een zuiver technisch verhaal dat een sim pele oplossing van de juiste armatuur op de juiste plek vereist. Maar je moet er wel om vragen, want men is helaas nog niet zover, dat zoiets dergelijks automatisch in de bouw of milieuvergunning wordt mee genomen. Geertje van der Krogt, ZMF Oudjaar Interessant, de artikelen over licht in de duisternis!! Het voorstel van Gerda Spaander om i.p. v. vuurwerk de klokken te laten luiden wil ik meteen ondersteu nen. Dit lijkt mij een prima actiepunt. Al jaren erger ik me aan dat zinloos, milieu vervuilend, geldverslindend geknal. Is het mogelijk om voor volgend jaar een actie op touw te zetten, om dit verschijn sel te reduceren of nog beter te doen ver dwijnenDe gemeenten kunnen daar vol gens mij een grote rol in spelen. Dertig jaar geleden was het ook normaal dat er gerookt werd tijdens bijvoorbeeld verga deringen en op school. Dat is gelukkig veranderd. Misschien is het een alterna tief om, naast een campagne tegen vuur werk, het afsteken van vuurwerk te cen traliseren in gemeenten. Een alternatief lijkt mij ook om een optocht met kaarsjes te houden door een gemeente en aan dacht te besteden aan vrede en zinloos geweld: zaken die er iets toe doen. Ik hoop echt dat er op dat punt iets veranderd kan worden. Jos Verstraaten, St. Jansteen Naschrift: De redactie van Wantij voelt zich het hele jaar al klokkenluider. We staan achter uw idee en geven het door aan bureau en bestuur van de ZMF. Redactie Wantij 11 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 11