Onder de grond is ook nog ruimte Gerda Spaander Het is dringen in Nederland, soms ook in Zeeland. Als er weer eens nieuw beton of asfalt bij moet komen is het vaak passen en meten. Bouwen geeft overlast en de wereld wordt er niet mooier van. Er is een duurdere, maar wel ruimtebesparende oplossing: de grond in! Op de Hogeschool Zeeland in OVlissingen is de studierichting Civiele Techniek sinds een paar jaar verrijkt met de afstudeerva riant 'Ondergronds ruimtegebruik'. We gingen naar lector Han Admiraal en docent Piet Dekker met de vraag wat er in Zeeland en daarbuiten onder de grond zou kunnen. Tokyo "Voorlopig spreekt het nog niet voor zich om oplossingen voor (toekomstige) ruim teproblemen onder de grond te zoeken. Vaak komt het extra geld dat daarvoor nodig is pas op tafel als de ruimte veel schaarser is. Maar moeten we het zover laten komen? We zitten hier niet op toe standen als in Tokyo te wachten." Volgens de medewerkers van de Hogeschool kent Zeeland al een mooi voorbeeld van bouwen onder de grond: het Zeeuws Archief in Middelburg. Dat heeft achter het monumentale Van de Perre Huis een grote ondergrondse uit breiding gekregen. Verder heeft Zeeland natuurlijk de tunnel onder de Westerschelde en ondergrondse afvalcon tainers in VUssingen en Middelburg. Parkeren "Op het ogenblik zijn we met name met twee projecten bezig. Aan de kust is in de zomer veel parkeerruimte nodig. Daar wordt het landschap niet mooier van. We werken een oplossing uit waarbij dat par keren onder de grond gaat. In de winter kan diezelfde ruimte dan worden gebruikt om caravans te stallen. Een andere kwes tie is de spoorlijn die dwars door Goes gaat en nu al de nodige geluidshinder geeft. Dat wordt alleen maar meer, zeker als de containerterminal in Vlissingen toch doorgaat. Ook daar bekijken we de moge lijkheid om de grond in te gaan. Verder heeft de ZMF bij ons geïnformeerd of het enorme parkeerterrein van Cobelfret niet wat kleiner kan. Dan denk je ook al snel aan ondergrondse oplossingen." Wonen Welke mogelijkheden ziet Han Admiraal voor ondergronds wonen? "Wonen moet je, als het even kan, boven de grond doen, al zijn er goede voorbeelden van woningen in geluidswallen. Onder de grond is het in ieder geval wel stil en met een constante temperatuur van zo n 15° stook je zuinig en is airconditioning niet nodig. Maar er zijn wel voorbeelden van mensen die in hun tuin onder de grond extra ruimte hebben gemaakt. Een groter huis, zonder te verhuizen! Je hebt dan in ieder geval niet met Welstand te maken, alleen over vergunningen verschillen de meningen." Zie voor meer informatie de site van het Centrum voor Ondergronds Bouwen (www.cob.nl) en van stichting De Twaalf Ambachten die voorlich tingsmateriaal heeft om zelf ondergronds aan de slag te gaan (www.del2ambachten.nl) Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Half ondergrondse woning in Hoek Foto: Jaap Wolterbeek 13 WANTIJ april'04

Wantij | 2004 | | pagina 13