Uitbreiding campings bedreigt open landschap Schouwen Jan-Eelco Dijk De open ruimte van de polders van Schouwen staat onder druk. Provincie en gemeente willen in het gebied flink wat ruimte reserveren voor verblijfsrecreatie. Waar op dit moment nog uitgestrekte akkers liggen en het landschap vergezichten biedtstaan straks de caravans rij aan rij althans als de politici hun zin krijgen. de uitbreiding nodig is ter geleiding van saneringssituaties. De clubs menen dat van beperkte groei geen sprake is als het aantal standplaatsen op een camping ver dubbelt. Ramp weg Een ander bezwaar is dat de camping uit het duingebied gepland is aan de Rampweg. In het streekplan is opgeno men dat eerst ruimte bij de Brouwersdam zou worden gecreëerd voor nieuwe cam pings en pas daarna aan de Rampweg. De clubs willen de bestuurders ook op dit punt aan hun beleid houden omdat cara vans bij de Brouwersdam het weidse land schap van Schouwen veel minder aantas ten. De vestiging van een grote camping aan de Rampweg brengt bovendien de natuur van de Zoeten en de Zouten Haard in gevaar. Dit zijn gebieden die bescherm de plantensoorten herbergen. Die soorten info@scho°n-genoeg.nl www.schoon. Een exploitant die in het duingebied van de Kop van Schouwen plaats moest maken voor natuurontwikke ling, heeft een plek gevonden aan de Rampweg. Elders in het gebied mogen drie bestaande campings op hun eigen plek flink uitbreiden. Schoon Genoeg en Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, twee organisaties die zich de bescherming van het landschap aantrekken, zien dit met lede ogen aan. Ze vinden het prima dat een camping uit een waardevol natuurgebied wordt verplaatst, maar min der dat de exploitant op de nieuwe locatie twee keer zoveel ruimte krijgt als op de oude. Zo is per saldo sprake van een forse uitbreiding en zal de grootste camping van Schouwen-Duiveland ontstaan. De andere campings mogen een fors aantal extra kampeerders ontvangen en hun oppervlakte uitbreiden in het kader van wat de beleidsmakers kwaliteitsverbete ring noemen: de moderne kampeerder wil niet meer hutje en mutje op elkaar staan, maar wil een ruime kampeerplaats en een camping die van alle gemakken is voorzien. Expansie De beide belangenorganisaties besluiten de bestemmingsplanprocedure aan te grij pen om de expansie van de campings een halt toe te roepen. Ze voeren aan dat de plannen in strijd zijn met het provinciale beleid voor Schouwen-West. In de uitwer king van het streekplan is bepaald dat er mogelijkheden voor beperkte groei van het aantal eenheden zijn. Voorwaarde is dat die groei noodzakelijk is voor de kwa liteitsverbetering van een complex of dat worden bedreigd als de campingeigenaar gaat draineren om zijn terrein droog te krijgen en als kampeerders in groten geta le door het natuurgebied gaan struinen. Het verzoek om zuinig met de Schouwse ruimte om te springen was zowel bij de gemeente als bij de provincie tegen dovemansoren gericht: de campings mogen uit breiden. Intussen is de stap naar de Raad van State gezet. De rech ters van dit college zullen halver wege dit jaar een oordeel vellen over het beroep Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij het Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid. Hij verleent in samen werking met de ZMF juridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. 14 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 14