Zeelands laatste kooiker aan de dijk gezet Onze ouders waren nog baas op eigen erf. Ze mochten er zonder vergun ning een boom omzagen of afval opstoken. Ze bouwden een huis ook al ging dat ten koste van een boomkikker. Er is gaandeweg steeds meer ver boden, steeds minder vrijheid. In deze rubriek gaat Jan Moekotte op zoek naar Zeeuwen die wat natuur en milieu betreft zich te veel vrijheid permit teren, althans volgens anderen. aan. Blauwe vlammen flakkerden in die schemerige schuur. Ik was getuige van een virtuoze goocheltruc. Zijn oude handen wisten precies wat ze moesten doen. Hij pakte de blote vogels links bij poot en vleugel, rechts bij vleugel en poot. Draaide ze, hals over kop, boven het vuur, in spin de bocht gaat in en met een gestrekte salto achterover. Hij liet ze tot slot met dubbele schroef door de vlam men dansen. Ik herkende de geur van ver brand haar. Milieudelicten Na afloop van de voorstelling zei de kooi ker bitter dat hij van de kooi af moest. Staatsbosbeheer (de eigenaar) verdacht hem van milieudelicten. Vanuit de lucht hadden de hoge heren gezien dat in het bos rondom de eendenkooi bomen waren omgezaagd waarin aalscholvers nestelden. Er was ook een klem gevonden met daar in een dode havik. De kooiker hield zich op de vlak te: "Als ze morgen in de kooi een lijk vinden, ben ik dan meteen de moordenaar?" Later gaf hij toe de bomen te hebben geveld en accepteerde hij een transactie- voorstel van Justitie Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Jan Moekotte Op grond van verhalen had ik een oud en breekbaar baasje in gedachten. Tot we bij een excursie naar de een denkooi oog in oog kwamen te staan met een stevige kerel. Bejaard, dat wel, maar in zijn houthakkershemd met bloedvlekken hield hij ons wijdbeens moeiteloos tegen. "Je komt d'r niet in. Wie heeft dat in zijn stomme hersens gehaald? Dat we, midden in het vang seizoen, zijn kooi op de kop kunnen zetten?" Toen de kooiker zag dat we afdropen, werd hij iets milder: "Kom in mei nog maar Goocheltruc "Zal ik er een voor je branden?" De kooi ker goot 'n borrelglaasje spiritus op het deksel van een oud verfblik en stak dat eens terug. dDat deed ik, en sindsdien zag ik de kooiker wat vaker. Ik proefde voor het eerst van mijn leven wilde eend en schrok van de sterke (lever)smaak. In september vorig jaar was ik er weer: "Heb er acht gevangen van daag". Dat kwam er nu ongevraagd uit ter wijl de man een paar jaar geleden nooit iets kwijt wilde over zijn vangsten. Hij was bezig in de grote schemerige schuur waar van hij maar een klein hoekje nodig had om voer en gereedschap weg te zetten. Een man van weinig woorden. Hij gebaar de me erbij te gaan zitten. Ik keek toe hoe behendig hij de eenden plukte en daarbij om de haverklap een duim in zijn mond stak. Met die natte duim wreef hij de pluisjes van het vel. De eendenkooi van Oostkapelle waar de kooiker over de schreef ging. Luchtfoto: Eurosense bv Breda 2000. 15 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 15