Op zoek naar amfibieën Vrouwtje trekt als een magneet 29 mannetjes aan Alex Wieland Wettelijk beschermd Er wordt jaarlijks gekeken of de uitgevoer de maatregelen succesvol zijn en hoe het met de amfibieën gaat. Hiervoor wordt door het ministerie van LNV een speciale vergunning beschikbaar gesteld, want de amfibieën zijn wettelijk beschermd. Wie zonder zo'n papiertje op zoek is naar kik kers, padden of salamanders, loopt dus het risico bekeurd te worden vanwege het overtreden van de Flora- en faunawet! Voor een deel gebeurt het onderzoek door de eigenaren van de drinkputten en voor een deel door vrijwilligers. Fuiken Voor de monitoring heeft SLZ speciaal negen fuiken laten maken. Deze zijn zeer handig en leveren in tegenstelling tot schepnetten weinig verstoring op van het waterbiotoop. Eén of meer fuiken worden in het water geplaatst en kunnen na één nacht geleegd worden. Vooral salaman ders zijn 's nachts actief en zwemmen dan rondjes in de put. De kans bestaat dat ze in de fuik zwemmen. Hier kunnen ze door de constructie niet zo gemakkelijk meer uit. Alex Wieland is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland- Het voorjaar is de beste tijd om amfibieën te inventarise ren. De negen soorten die in onze provincie voorkomen zoeken dan het water op om zich voort te planten. Alpenwatersalamander In de meeste gevallen zitten er kleine watersalamanders in de fuiken. Op ver schillende plaatsen verspreid door Zeeuws-Vlaanderen kan in zeldzame geval- Wilt u ook eens een biotoop onderzoeken op het voorkomen van amfibieën en misschien de fuiken een keer lenen? Neem dan contact op met SLZ: tel. 0113- 230936 dDe amfibieënstand is vanaf midden vorige eeuw drastisch achteruitge gaan. Het landschap is een stuk grootschaliger geworden en dit is slecht voor de amfibieën die zich meer thuis voe len in een kleinschalig landschap. Bovendien heeft de aanleg van wegen gezorgd voor versnippering tussen de ver schillende deelpopulaties en biotopen. Gelukkig zijn er de laatste jaren diverse herstelprojecten geweest. In Zeeuws- Vlaanderen is door Stichting Landschaps beheer Zeeland een Amfibieproject uitge voerd waarbij meer dan 300 amfibiebioto pen zijn aangelegd of hersteld. In geheel Zeeland zijn daarnaast in het kader van verschillende projecten rondom streekei gen erven verschillende veedrinkputten aangelegd. Met het inventariseren maak je soms opvallende dingen mee. Zo vingen we eens 'n dertigtal padden in één fuik. Het ging om één vrouwtje dat als een magneet 29 mannetjes had aangetrokken. Ook sala manders kunnen in goede biotopen in dergelijke grote aantallen in fuiken wor den aangetroffen. Met de salamanders zijn bijzonder interessante onderzoeken uit te voeren. Het buikpatroon (stipjes en vlek ken) van iedere salamander is uniek. Door de gevangen salamanders te fotograferen kan bepaald worden hoe oud de salaman ders worden, of ze jaarlijks in hetzelfde voortplantingsbiotoop terugkeren en of ze gedurende het seizoen wisselen van voort plantingsbiotoop len ook wel de kamsalamander worden gevonden. Echt bijzonder wordt het in de grensstreek. Steeds vaker wordt daar de alpenwatersalamander gevangen. In het algemeen zijn de amfibieliefhebbers er het over eens: dit is de mooiste van allemaal! Zo komen we steeds meer te weten over de amfibieën. Ook waterkevers, larven van libellen en andere waterdieren waar we nog weinig over weten, worden regelma tig aangetroffen in de fuiken. 16 WANTIJ april'04

Wantij | 2004 | | pagina 16