Het lekkere stukje vlees bij het eten breekt mij op" ivoetafdruk van Harry van Waveren, gedeputeerde ruimtelijke ordening: II afdruk van de Zeeuwse gedeputeerde die over ordening gaat: Harry van Waveren. We zochten hem op in zijn ruime werkkamer in de Middelburgse Abdij - maar die ruimte wordt hem niet persoonlijk aangerekend. Iemands woon-werkverkeer telt wel mee, en daarmee In dit nummer over ruimte meten we de mondiale voet- komt Van Waveren gelijk goed voor de Middelburg per fiets - trein - fiets, daar kan Speelt duurzaam consume ren een rol in het leven van de gedeputeerde en zijn gezin (vrouw en zoontje)? Zijn antwoord: "Het zit in mijn achter hoofd en tot op zekere hoogte houd ik er rekening mee, maar ik wil het wel gezellig houden. Ik eet bijvoorbeeld vlees, maar dat komt wel van een boer die zijn koeien laat lopen in natuurterreinen. Er komt biologisch brood op onze tafel, want ik houd van een stevige boterham - allemaal met kaas. De groente is meestal niet bio logisch, maar meestal wel van het seizoen, want dat smaakt gewoon beter." Zonnepanelen Wat energieverbruik betreft scoort de familie Van Waveren flink onder het lande lijke gemiddelde. "Dat is aan de ene kant niet zo moeilijk als je in een nieuw, goed geïsoleerd huis woont.De thermostaat staat op 19° C en waar we niet zijn staat de verwarming uit. Voor elektriciteit geldt hetzelfde: we laten geen apparaten node- Gerda Spaander dag. bestuurder een voorbeeld aan nemen. loos aan of stand-by staan." Tel daarbij de 4 zonnepanelen op het dak, de groene stroom en de lage score is verklaard. Kleding Het leven van een gedeputeerde kost extra ruimtebeslag. Niet door de auto met chauffeur voor de dienstreizen, want dat valt buiten deze voetafdruk. Maar door bij voorbeeld de extra kleding die de repre sentativiteit vereist ("in mijn vorige werk als ambtenaar kocht ik beslist minder") en door al het papier dat het huis binnen komt om op de hoogte te blijven van wat er in de wereld gebeurt - waaronder ook Wantij. oogpunt van duurzaamheid. Maar één vliegvakantie buiten Europa in de laatste 6 jaar, elk jaar met de auto binnen Europa op vakantie gaan en daarnaast ook de nodige autokilometers dragen verder bij aan de totaalscore van 5,5 ha die iets boven het landelijke gemiddelde van 4,7 ligt. En dat stelt de gedeputeerde toch een beetje teleur: "Eerlijk gezegd valt het resultaat mij wat tegen. Ik had gedacht wel onder het gemiddelde te blijven, maar het lekkere stukje vlees bij het eten breekt mij op." Totaalscore In je vrije tijd kun je veel 'punten scoren*. Zijn hobby, zingen in het Zeeuwse Mannenkoor, is bescheiden vanuit het Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Harry van Waveren gaat met de fiets en trein naar zijn werk. Daar kan menig bestuurder een voorbeeld aan nemen. Foto: Jaap Wolterbeek. 20 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 20