Dpen ruimte wordt steeds schaarser In dit eerste nummer van 2004 aandacht voor het verloren gaan van de open ruimte. Een proces dat sluipend verloopt: telkens weer wordt een stukje van de groen-blauwe oase afgeknabbeld. Hoewel Zeeland in vergelijking met de rest van Nederland nog veel open ruimte heeft, rukken ook hier de verstedelijking en bijvoorbeeld de glastuinbouw op. Om dat tegen te gaan is een krachtig beleid van ruimtelijke ordening noodzakelijk. Zeeuwen voorlopig nog ruim bedeeld Anno 2004 gelden aanzienlijk strengere regels voor inrichten van het land dan enige decennia geleden. De Europese Vogel- en Habitatrichtlijn is in dit verhand het ff: bekendst*. Die is er om gebieden met grote natuurwaar den te beschermen. Maar ook in gebieden zonder een spe ciale natuurstatus is het tegenwoordig niet eenvoudig iets nieuws te bouwen of aan te leggen. Veel mensen ervaren de beperkingen als een gruwel. Waarom zouden we zuinig op de ruimte moeten zijn? Extreem Hoe schaars is ruimte eigenlijk? Dat ligt eraan hoe je naar ruimte kijkt. Een boer zal de stad al snel te vol vinden, een stads mens vindt het Groene Hart misschien onmetelijk ruim. Onderstaande grafiek schetst het internationale perspectief. Nederland blijkt qua bevolkingsdichtheid een extreme positie in te nemen in de EU. Niet onverwacht misschien, maar dat een Fin 28 keer meer (droge) ruimte tot zijn beschikking heeft dan een Nederlander is wel extreem. "Waar zijn al die regels voor W nodig? Wetten beperken econo mische ontwikkeling en dus onze welvaart. En wat te den ken van het welzijn van mensen die niet kunnen wonen waar ze willen wonen. Onverantwoord en onbegrijpelijk!" Onbegrijpelijk? Voor wie niet verder kijkt dan zijn neus lang is misschien, maar die regels zijn er niet voor niets. Ruimte wordt schaars. De praktijk leert dat een lapje grond dat zijn open karakter verliest, definitief verloren is. De verstedelijking van het land is een geleidelijk en moeilijk te stoppen proces. Cijfers zeggen vaak meer dan woorden. De volgende cijfers zijn vrij verkrijgbare gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (www.cbs.nl) en Eurostat (http://europa.eu.int/comm/eurostat/). Nominale ruimte per inwoner Grafiek 1 Gemiddelde ruimte per individu in de 15 landen van de EU in 2001. De waarden zijn bepaald door het totaal droog oppervlak te delen door het aantal inwoners. De aard van de ruimte (bijvoorbeeld vrij of bebouwd) komt in deze grafiek niet tot uitdrukking. 3 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 3