Slim verdichten en verdunnen Conny Buijs Ruimte genoeg in Zeeland. Dat wordt vaak gezegd, maar is dat wel zo? Uit CBS-cijfers in het eerste artikel blijkt een bestaande bebouwing gezocht worden. Maar lang niet alle Zeeuwse gemeenten zien dit als een uitdaging. In Zeeland is in de afgelopen tijd een flink aantal woon wijken op de schop gegaan. Uit een korte rondgang langs een aantal wijken blijkt dat natuur, milieu en zuinig ruimtege bruik daarbij geen "hot items" waren. Daarin was Zeeland helaas niet uniek. Jammer, maar gedane zaken nemen geen keer. wensbeeld. Voorbeelden dDe ZMF staat op het standpunt dat we in Zeeland zorgvuldig met de ruimte moeten omgaan. Dat geldt ook bij het bouwen van woningen. Dit betekent dat gemeen ten en andere partijen zoals projectont wikkelaars en woningcorporaties, iedere keer opnieuw moeten onderzoeken hoe ze zuinig met de ruimte om kunnen gaan. Op welke wijze kan bijvoorbeeld bij het opknappen van bestaande woonwijken zuinig met ruimte omgegaan worden? Binnen bebouwd gebied Voor het inblazen van nieuw leven in de stedelijke omgeving heeft het Rijk een beleidskader opgesteld met de titel 'Stedelijke vernieuwing'. De eerste perio de van deze regeling is achter de rug. Vanaf 2005 gaat het tweede tijdvak in dat loopt tot 2009. Opnieuw gaan de gemeen ten in Nederland, dus ook de Zeeuwse, aan de slag om de directe leefomgeving van hun burgers te verbeteren. Als een gemeente met een bepaald gebied aan de slag gaat, moet zij vooraf aangeven hoe ze het gebied na de ingrepen graag wil zien. Bij het maken van de plannen moet men aandacht besteden aan verschil lende thema's zoals wonen, omgevings kwaliteit en zorgvuldig ruimtegebruik. Voor zorgvuldig ruimtegebruik is er een opgave: als het aantal woningen toe neemt, moet de toename binnen de Conny Buijs is medewerkster gemeentelijk milieubeleid, kwaliteit van bebouwd gebied en mobiliteit bij de Zeeuwse Milieufederatie. toename van de oppervlakte woningbouw. Welke moge lijkheden zijn er om bij woningbouw zuinig met de ruim te om te gaan? De Zeeuwse Milieufederatie gaat de komende jaren meer aandacht besteden aan stedelijke vernieu wing. Zij roept de gemeenten op om zorgvuldig met de schaarse ruimte om te gaan, want alleen dan blijft de ruimte in Zeeland open Nieuwe kansen Nieuwe kansen zijn er voor de Zeeuwse gemeenten, woningcorporaties en project ontwikkelaars in de periode 2005- 2009- Slim verdichten en slim verdunnen biedt dan een oplossing. Bij slim verdichten en verdunnen gaat het om de afwisseling. Verdichten waar het kan, zonder dat de kwaliteit van de woonomgeving achteruit gaat. Het is niet de bedoeling om overal flats en appartementen neer te zetten, maar ook een hele provincie vol met rij tjeshuizen of vrijstaande huizen is geen een stedelijk gebied zijn er plekken waar meer woningen gebouwd kunnen worden. Neem de boulevard van Vlissingen. De woonomgeving daar heeft door de aanwezigheid van het water een grote aantrekkingskracht. Mensen wonen er graag. Toch wonen ze met velen op een klein oppervlak. Daar is verdichting dus een succes. Ook de Stadspoort in Goes is een voorbeeld van slim verdichten. Verdunnen kan weer op andere plaatsen. Maar het is de vraag of de oplossing die in de wijk Triniteit, in Terneuzen, gekozen is, de juiste is. Hier is aan de rand van het centrum gekozen voor een ruim opgezette wijk. Het zou veel meer op zijn plaats zijn geweest als hier een compacte stadswijk was gebouwd. Het karakter van Triniteit is nu hetzelfde als van Othene aan de rand van de stad. Hierdoor ontstaat er geen afwisseling. 7 WANTIJ april '04

Wantij | 2004 | | pagina 7