Zeekraal snijden Onze ouders waren nog baas op eigen erf. Ze mochten er zonder vergun ning een boom omzagen of afval opstoken. Ze bouwden een huis ook al ging dat ten koste van een boomkikker. Er is gaandeweg steeds meer ver boden, steeds minder vrijheid. In deze rubriek gaat Jan Moekotte op zoek naar Zeeuwen die wat natuur en milieu betreft zich te veel vrijheid permit teren, althans volgens anderen. scnreej Jan Moekotte Sinds enkele jaren is het zonder ontheffing verboden zee kraal te snijden. Toch zijn er Zeeuwen die zich dat eeuwenoude gebruik niet laten afnemen. Ze riskeren een bekeuring of hopen zich er wel uit te praten, vooral wan neer de verbalisant nog bij hen in de klas heeft gezeten. Bij laagwater gaan ze het schor op voor een maaltje zee kraal of lamsoor. Zeekraal is nu een duurbetaalde e delicatesse. Voordat het snijden van zeekraal in Zeeland aan banden werd gelegd, had een heel legertje men sen met veel vrije tijd een mooie bijver dienste op het schor. Zowel met het snij den van zeekraal als met het spitten van zagers en wormen. Door de invoering van een systeem met ontheffingen zijn, vol gens de man met wie ik over de schreef ga, de semi-beroepssnijders uit het schor verdwenen. Tussen hemel en hel De man met wie ik de overtreding bega is een overheidsdienaar. Overdag in net pak, na werktijd graag slik aan zijn laarzen. We betreden zonder ontheffing een schor in de Oosterschelde. Met veel genoegen ple gen we een zonovergoten delict. Het schor hier vind ik mooier dan in Saefthinge, omdat je hier de hete adem van Doel en de Antwerpse haven niet in je nek voelt. Wel zijn hier onder aan de dijk een paar jaar geleden tientallen hectaren aan kassen verrezen. Daardoor is de Deltadijk een grens geworden tussen hemel (het schor) en hel (de glazen stad). Vergunning De ambtenaar somt welsprekend de voor delen op van het vergunningenstelsel (meer rust, minder schade). Hij vroeg jaren achtereen ontheffing aan, maar kreeg nooit het stekje toegewezen dat hem vertrouwd was. Dan maar weer ille gaal op hem bekend terrein de dijk over. Want je moet, benadrukt hij, wel de weg weten in het schor. Onbekend schor is uit kijken geblazen. Hier kent hij de randjes langs een kreek waar de zeekraal net iets hoger staat en in net iets grotere dicht heid. Toch houdt hij ook hier de bewe ging van het water in de gaten, weet hij precies waar de ondergrond houvast biedt en waar een leek onderuit glibbert. Hij lacht weer om zijn vriend van honderd kilo die er niet in slaagde uit een diepe kreek te klimmen, ploeterend steeds die per vast kwam te zitten. Verzoeten Nu heeft de ambtenaar al jaren geen ont heffing meer, hij oogst wel elk jaar zee kraal. Voor de aanleg van de Oesterdam sneed hij bij voorkeur op het schor voor de Hogerwaardpolder. Maar door de Oesterdam is het achterste deel van de Oosterschelde Markiezaatsmeer geworden en langzaam gaan verzoeten. Toch heeft hij aan de zoete kant van de dam nog 14 WANTIJ juli'04

Wantij | 2004 | | pagina 14