I ;.V tij Uvlfê - 1 -v.T^ i: - - 1 -l^oSSws - "US- *,<iti^>2-' JfX ski ^s®Fi li zeker twee jaar zeekraal kunnen snijden. Door het wegvallen van het getij verander de de begroeiing. Hij zag de veldmuizen komen, werkelijk in apocalyptische aantal len (ja, deze man kan aangrijpend vertel len). En met de muizen kwamen ook de velduilen die zo mooi alarm slaan: een zorgelijk geklaag, alsof de velduil de mens smeekt om geen ongelukken te begaan. Tureluurs, scholeksters, kievieten vindt hij, vergeleken met de velduil, maar kij vende viswijven. Wier Soms wipt de overtreder snel even de dijk over, om aan de rand van het schor wat lamsoor te snijden. Deze keer gaan we dan voor twee uur het schor op en zullen we een emmertje zeekraal oogsten. We waden door een kreek. Mijn kompaan vist wier op uit een klein geultje: "Waarom zijn mensen toch zo gek op sushi? Waarom laten we wier uit Japan komen terwijl deze wiersoort toch van grote klas se is?" Hij eet er van en zijn uitdrukking krijgt iets hemels. Hij houdt me een groen glibberige vaatdoek voor met bellen erin zo groot als druiven. Die druiven zijn vle zig, sappig en smaken zilt. Grijnzend laat hij me weten dat ik zojuist de voortplan tingsorganen van de smalle zee-eik gege ten heb. Achteruit Zeekraal is volgens hem steeds moeilijker te vinden. "Dat verschil valt niet op als je dit jaar met vorig jaar vergelijkt, maar in vergelijking met 15 jaar geleden is de zee kraal zichtbaar achteruit gegaan." Pas als we zowat een kilometer hebben afgelegd, zien we op open plekken, waar niet te veel water komt, meer dan een enkel plantje. Zeekraal ziet er uit als een sprieti- ge cactus, als een uitgemergeld Michelin mannetje. Het groeit dan wel in zilte gebieden maar kan toch niet helemaal zonder zoet water. De minuscule zaadjes van de zeekraal ontkiemen alleen in zoete omstandigheden. Een enkele maartse bui is al genoeg om op het slik voor heel even een zoetwaterklimaat te laten ontstaan waarin het zeekraalzaad kan ontkiemen. Diep in het schor zijn we een makkelijke prooi voor ijverige handhavers. Je loopt enorm in de kijker daar op die vlakte en je kunt niet uit de voeten maken. De dienders hoeven ons maar op te wachten Hoe kom ik aan een vergunning? In huis aan huisbladen en de PZC maakt de Provincie in het vroege voorjaar bekend wanneer weer een ontheffing kan worden aangevraagd. Je haalt dan een formulier op bij een van de aan de Oosterschelde grenzende gemeentes. Op dat formulier geef je drie voorkeuren aan. Dat formulier stuur je per post in naar de Provincie die deze formulieren op volgorde van binnen komst behandelt. Elk jaar worden zo'n kleine 300 ontheffingen verleend. In 2004 waren dat er 284, maar dat aantal is in de loop der jaren vrijwel constant. Elk jaar zijn er meer aanvragen dan er ontheffingen verstrekt worden. Aan de procedure zijn geen kosten verbonden. Een boete voor illegaal zeekraal snijden kost 125 euro. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 15 WANTIJ juli'04

Wantij | 2004 | | pagina 15