Een behaaglijk landschap in Goes Arjan de Hulster Eind vorig jaar werden de eerste struiken geplant voor Goese Heggen, een project van de Agrarische Natuur Vereniging Goes. Het heeft tot doel om door de aanleg van heggen op perceelsgrenzen, het kale landschap te ver fraaien. Ook de natuur wordt er beter van en bovendien kunnen de boeren via agrarisch natuurbeheer een stukje inkomen verwerven. Het initiatief voor dit project is genomen door ZLTO afdeling Goes. Deze landbouworganisatie wil door het inplanten van heggen inhoud geven aan wensen van de maatschappij en van de gemeente Goes op het gebied van natuur en landschap. Het project voorziet in de aanleg van 8,6 kilometer (8 hectare) heg met bijbehoren de kruidenranden. De inheemse struiken met o.a. hazelaar, hondsroos, egelantier en boswilg, worden geplant in drie rijen breed en kunnen uitgroeien tot een heg van 6 meter breed. Om de naastliggende sloten te kunnen blijven maaien, wordt een kruidenrand aangelegd tussen de sloot en de heg. De stroken langs de heg kunnen bovendien ingericht worden als wandelpad, zodat een kleinschalig net werk door de polders kan ontstaan. Oorspronkelijke afscheidingen Heggen zijn de oorspronkelijke afschei dingen tussen percelen uit de tijd vóór het prikkeldraad. In de oudlandpolders zijn nog resten van deze heggen te vin den: ze markeren het oude kavelpatroon en maken de historie van het landschap zichtbaar. Door ruilverkavelingen en ook door het kostbare en intensieve onder houd, zijn veel heggen verdwenen. Veel mensen willen iets van dat oude land schap terug. Het aanplanten van nieuwe heggen is dan ook een versterking van het landschap waar mensen van genieten. Verbindingszone De heggen zijn ook voor de natuur van belang. De heggen kunnen dienst doen als verbindingszone (om veilig van de ene plek naar de andere te trekken) en als schuil- en woonplaats voor kleine zoog dieren, insecten en vogels. De combinatie van heg en de kruidenrand geeft naar ver wachting ook een positief effect op het aantal vlinders. Het project wordt financieel mogelijk gemaakt door de Europese Unie, de gemeente Goes, provincie Zeeland, ZLTO, NCB Ontwikkeling, VSB Fonds, SLZ en Rabobank Beveland. Niet alleen de aanleg van de heggen wordt gefinancierd, er is ook een beheersvergoeding voorzien en bovendien krijgen de boeren een vergoe ding voor de inkomstenderving die ont staat doordat in totaal 8 hectare grond uit productie wordt genomen. De ZMF staat achter dit innovatieve project en hoopt dat het navolging vindt om zo het land schap rondom stad en dorp te verfraaien. Intussen wordt door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Zeeuws Landschap onderzocht of een project op Walcheren kan worden opgezet. Dan worden er in het noorden van Walcheren 5 ha heggen en kleine landschaps elementen aangelegd Meer informatie: www.anvgoes.nl Arjan de Hulster is adviseur Agrarisch Natuurbeheer bij SIZ. Aanplant van kilometers heg rond Goes 18 WANTIJ juli'04

Wantij | 2004 | | pagina 18