"Toch maar wat vaker met fietsvakantie' voetafdruk van Jan Koeman li Gerda Spaander Hij verdient zijn brood met het promoten van Zeeuwse Vlegel en hetFietsen naar je werk'. Zaken, die moeten lei den tot een beter milieu. Maar eigenlijk is hij vooral geïn teresseerd in de derde wereld, hoe mensen daar leven, de ongelijkheid. Dan past een berekening van zijn Mondiale Voetafdruk, die immers juist de ongelijke verdeling laat zien, helemaal in Jan zijn straatje. Foto: R. Koeman Plaats van handeling is een redelijk riante twee-onder- een-kap in Goes-Zuid. Maar waar de één zo'n woning inricht met allemaal nieu we meubelen ging dat bij de Koemannen (man, vrouw, zoon) anders. "Het bankstel waarop we gaan zit ten komt uit een kringloopwinkel, en is opnieuw bekleed." Jan wijst verder aan: vloerkleed 15 jaar oud, stoel uit het ouderlijke huis, tv-kast zelf gemaakt "Als we iets kopen moet het goed zijn en lang meekunnen." En dat alles maakt een gezellig huis. Bakker Jans eerdere werkzaamheden waren zeer divers naar plaats en aard: na de hogere landbouwschool in Deventer werkte hij op een oliepalmplantage in Suriname, daarna stond hij (als dienstweigeraar) twee jaar achter de toonbank in een natuurvoedingswinkel, werd van daaruit geïnspireerd om zelf een bakkerij op te richten, bakte 7 jaar lang steeds meer brood, maar verkocht het bedrijf uiteinde lijk en vertrok naar Botswana om daar landbouwles te geven. Het volgende sta tion was Goes, waar het werk bij Zeeuwse Vlegel goed aansloot bij de bakkerserva ring. Ten slotte kwam daar nog de coördi natie van de actie "Fiets naar je werk" bij. Consumptiepatroon Terug naar de voetafdruk. Deze laat een totaalscore van 4,5 ha. zien, nét onder de gemiddelde Nederlandse score. Bij Jan is dit een combinatie van een bescheiden én een bovengemiddeld consumptiepatroon. Aan de bescheiden kant: het eerder genoemde meubilair, weinig nieuwe kle ren ('Af en toe krijgen we van onze buren een zak met kleren die wij dan doorgeven aan asielzoekers; maar daar haal ik zelf wel eens wat uit, want het is allemaal goed spul, en soms nog bijna nieuw!") en een laag energieverbruik. Huize Koeman neemt geen groene stroom af, want daar ziet Jan het nut niet van in: "Delta heeft wél een kerncentrale. Dan moet er via een aparte leiding groene stroom uit Noorwegen komen. Ik doe het anders: ik heb geïnvesteerd in Zeeuwind." Uiteraard komt er Vlegel-brood op tafel, is het vlees van Vlegelkwaliteit en het biologische groente- en fruitabonnement van Ter Linde. Kilometers Daartegenover: naast het eerder genoem de vlees, twee krantenabonnementen en een aantal tijdschriften hakken vooral de auto- en vliegtuigkilometers er aardig in. Een mondiaal geïnteresseerd type wil ook wel eens een kijkje nemen aan de andere kant van de wereld. Jan is teruggeweest op de plaatsen waar hij heeft gewerkt - zag dat 'zijn' schooltuinen in Botswana nog bestonden en dat de Surinaamse pal molieplantage weer oerwoud was gewor den. Uiteraard fietst Jan naar zijn werk, maar voor Vlegel- en familiebezoek kiest hij, soms uit noodzaak, eerder de auto dan de trein. Wel hebben ze 'maar' één auto (dilemma: op diesel, dus wel zuinig maar niet schoon) en samen 7 fietsen. Wat vindt Jan van zijn score? "Ik schrik wel van mijn score van de "gemiddelde Nederlander", mede door die smerige auto en het verspillende vliegtuig. Een reden te meer om vaker op fiets vakantie in Europa te gaan en sneller mijn droomfietstocht van Zeeland naar Kaapstad te verwe zenlijken" Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 20 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 20