De markt van groen en blauw V m Boeren spelen in op de vraag naar een mooi landschap 4 Melissa Ernst en Willem de Weer Steeds meer mensen zijn op zoek naar een mooi land schap met natuur, cultuurhistorie, water, rust en duister nis. Ook de toerist vraagt hierom. Zeeland profileert zich graag als de groenblauwe oase. Een groeiende groep boe ren speelt daar op in en levert groene en blauwe diensten. Dijk die Schouwen en Duiveland deelt Melissa Ernst is medewerkster m duurzame landbouw, platte landsvernieuwing en energie bij de ZMF. Met haar verken nen we de markt van groen en blauw. Om te beginnen: Wat zijn groene en blauwe diensten eigenlijk? Definitie Melissa haalt de definitie van minister Veerman aan: "Groene en blauwe dien sten zijn activiteiten van agrarische en niet-agrarische grondgebruikers in het lan delijke gebied op het terrein van natuur, landschap (incl. cultuurhistorie), waterbe heer (waterkwantiteit en waterkwaliteit) en openbare toegankelijkheid van het platteland, gericht op realisatie van maat schappelijke wensen die verder gaan dan van ondernemers in de reguliere onderne merspraktijk verwacht mag worden." Ze licht de definitie nader toe: "Het gaat om diensten waar publieke vraag naar is en die op vrijwillige basis worden aange boden. De diensten hebben als kenmerk dat er nog geen directe beloning uit de markt tegenover staat. Diensten waar de burgers voor betalen zoals in het geval van zorgboerderijen, toeristische arrange menten en streekproducten, rekenen we niet tot de groene en blauwe diensten. Belangrijke toevoeging vanuit de ZMF is bovendien dat groene en blauwe diensten geen wettelijke plichten vervangen en ver der dienen te gaan dan de algemene zorg plicht." Landschappelijk netwerk Melissa zegt dat de ZMF zich sterk maakt voor groene en blauwe diensten in het Zeeuwse. "Deze diensten bieden de land bouw nieuwe kansen. Ze sluiten aan bij het concept 'landschappelijk netwerk' dat we als ZMF samen met het Zeeuws Landschap in een landschapsvisie uitge werkt hebben. Dit landschappelijke net werk is volgens ons dé kapstok voor vele groene en blauwe diensten in Zeeland." Groene en blauwe linten Wat is een landschappelijk netwerk? Melissa: "Het landschappelijke netwerk is al aanwezig in het huidige landschap. Het zijn namelijk de dijken, beplantingen, kre ken en watergangen die als groene en blauwe linten door het Zeeuwse land schap slingeren. Het probleem is echter dat deze elementen onvoldoende tot uiting komen." Kun je daar een voorbeeld van geven? Melissa: "Neem de dijk die Schouwen en Duiveland in tweeën deelt, dat dient een dijk van formaat te zijn, beeldbepalend in het landschap. Zo n dijk vraagt om grote bomen, liefst rijen dik geplant en op de dijk als dat kan. Nu staat er slechts een enkel rijtje fragiele esdoorns langs die dijk." Drager De ZMF-medewerkster vindt het concept landschappelijk netwerk interessant omdat het kan dienen als drager van andere toekomstige ruimtelijke ontwikke lingen. "Door het landschap te verbeteren vang je meer vliegen in één klap. Op de eerste plaats kun je het toeristische product uit breiden door het landschappelijke net werk te koppelen aan een routenetwerk van wandelen, fietsen en kanovaren. Op de tweede plaats kunnen boeren hun bedrijfsvoering verbreden met bijvoor beeld agrarisch natuurbeheer en verblijfs- accommodatie. Rn op de derde plaats geeft de natte component van het net werk, de watergangen, extra mogelijkhe den voor bijvoorbeeld waterberging en zoetwaterwinning. Drie gebieden "Om het concept concreet te maken is de milieufederatie momenteel bezig om voor drie gebieden in Zeeland een landschap pelijk netwerk uit te werken: 1. Traject Ooster- en Westerschenge, van Arnemuiden naar Goes. 2. Traject de Gouwe en Schouwse dijk van Zierikzee naar Brouwershaven. 3. Eiland van Cadzand, met dijkenstruc- tuur van kern- en schilpolders. Dit doet de ZMF samen met partners als de landbouw recreatie, gemeenten, water schappen en terreinbeheerders." Zeeuwse markt Melissa: "Om zicht te krijgen op de Zeeuwse markt voor groene en blauwe diensten en op mogelijke regionale finan- 5 WANTIJ juli '04

Wantij | 2004 | | pagina 5