Landschappelijk netwerk positief voor natuur, boer en toerist! ciering heeft de ZMF op 19 mei j.l. alle partners uit het landelijke gebied uitgeno digd. Op deze markt waren ditmaal geen aardappels te koop, maar groene en blau we diensten. Met een goed resultaat want vragers (recreatie, gemeente, provincie, banken) en bieders (waterschap, boeren, terreinbeheerders) konden elkaar vinden. Diensten als wandelroutes over de grond van boeren en waterschap, mijmerbank- jes, versterking van het landschap (verbre den dijken, aanplanten heggen, verbreden watergangen met natuurvriendelijke oevers) en waterberging waren het meest gewild. De koppeling van deze activiteiten pleit mijns inziens voor het concept land schappelijk netwerk." Financiering "Het tweede deel van de bijeenkomst ging over de financiering. Uit de markt bleek dat alle partijen beloning voor deze dien sten logisch vonden. Een boer die zijn grond openstelt voor wandelaars, verdient een vergoeding. Probleem is dat hiervoor of bijvoorbeeld voor het beheer van een dijk buiten de ecologische hoofdstructuur (EHS) geen reguliere landelijk potjes zijn. Als ander voorbeeld noemt ze de gemeen te Etten-Leur in West-Brabant: "Die hebben een landschapsplan gemaakt en geven subsidie aan boeren die het bui tengebied willen verfraaien en beheren. Hun aanpak blijkt succesvol, want meer gemeenten in West-Brabant willen dit voorbeeld volgen. Ook bedrijven willen meefinancieren. Dat blijkt uit initiatief Eem en- Vallei nabij Amersfoort. Daar wordt nu een wandelpad aangelegd en voor vier jaar beheerd met geld van het bedrijf Twijnstra en Gudde." "Het zou goed zijn wanneer in Zeeland verschillende financie ringsstromen gebundeld worden in een soort Gebiedsfonds waar uit alle betrokken partijen kun nen putten. Een dergelijk fonds is een enorme stimulans om tot een landschappelijk netwerk te komen waar het Zeeuwse platte land wel bij vaart." Melissa Ernst is medewerkster bij de Zeeuwse Milieu federatie. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Als ZMF zijn we op zoek naar regionale financiering voor de aanleg en het beheer van een landschappelijk netwerk." Rood voor groen Daar wordt volgens Melissa hard aan gewerkt: "In Zeeuws-Vlaanderen hanteren ze bijvoorbeeld het rood voor groen prin cipe. Een recreatieondernemer die 1 hec tare wil uitbreiden, verplicht zich om 2 hectare recreatienatuur aan te leggen. Uit de overtuiging dat een groene omgeving essentieel is voor zijn toeristisch product. Ook meer gemeenten zouden een mooi buitengebied als visitekaartje moeten zien. Mondjesmaat gebeurt dit ook. Zo betaalt de gemeente Goes sinds kort mee aan het aanplanten en beheren van heggen door boeren." (Zie de rubriek Landschap, noot redactie) 6 WANTIJ juli '04 I

Wantij | 2004 | | pagina 6